To se ti nepovedlo, synku. George Bush starší drsně zhodnotil, co páchal jeho syn po 11. září

05.11.2015 18:33

Bývalý americký prezident George Bush starší překvapivě tvrdě kritizuje Richarda Cheneyho a Donalda Rumsfelda, kteří byli klíčovými členy vlády jeho syna George Bushe. Ve své nové biografii oběma vyčítá podle něj příliš tvrdou reakci na atentáty proti USA z 11. září 2001, uvedla americká televizní stanice Fox News.

To se ti nepovedlo, synku. George Bush starší drsně zhodnotil, co páchal jeho syn po 11. září
Foto: YouTube.com
Popisek: Útok na Světové obchodní centrum 11. září 2001

Cheney a Rumsfeld byli příliš velkými jestřábi, jak se nazývají členové nejkonzervativnějšího křídla republikánů. Jejich tvrdý postoj poškodil pověst Spojených států ve světě, tvrdí v knize Destiny and Power: The American Odyssey Of George Herbert Walker Bush (Osud a moc: Americká odysea George H. W. Bushe) nyní jednadevadesátiletý Bush starší, 41. prezident USA, který úřad zastával v letech 1989 až 1993.

Bush starší připustil, že na podle něj příliš tvrdé linie USA nese vinu i sám Bush mladší

U Cheneyho, který byl jeho ministrem obrany a synovým viceprezidentem, zaznamenal prý Bush starší náhlou změnu. "Nevím, prostě se stal velkým zastáncem tvrdé linie. Stal se někým velmi odlišným od Cheneyho, kterého jsem znal a s nímž jsem pracoval," cituje v knize Bushe staršího autor biografie Jon Meacham. Někdejší prezident vyčítá Cheneymu, že v reakci na 11. září viděl řešení na Blízkém východě i jinde pomocí vojenské síly.

Ještě ostřeji kritizuje Rumsfelda, který téměř po celou dobu působení Bushe mladšího v Bílém domě (2001-2009) sloužil jako ministr obrany. "Nelíbí se mi, co dělal. A myslím, že to prezidentovi (Bushovi mladšímu) uškodilo," uvedl Bush starší, který v posledních letech trpí formou Parkinsonovy choroby. Rumsfeldovi podle něj chybí dostatek lidskosti a snaha vnímat, co si myslí druzí.

Bush starší ale připustil, že na podle něj příliš tvrdé linie USA nese vinu i sám Bush mladší, a to už tím, že dal Cheneymu a Rumsfeldovi příliš velký prostor. Vytkl také synovi, že v projevu v roce 2002 označil Irák, Írán a Severní Koreu za "osu zla" ve světě. "Je dost snadné dostat se na první stránky novin nějakým zapáleným projevem, ale tím se diplomatické problémy nevyřeší," tvrdí podle The New York Times v knize Bush starší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

15:06 Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

REPORTÁŽ Slovními přestřelkami se to hemžilo na semináři k novinářské etice a objektivitě, kterou v …