To si Fiala nezasloužil: Srovnala ho s Hitlerem, pak to smazala. Znáte ji

22.09.2021 13:14 | Ze sítí

Ohlasy na pondělní projev Petra Fialy jsou všelijaké, příznivci SPOLU ho chválí. Ovšem podle režisérky Moniky Le Fay připomínala estetika zahájení kampaně nacistickou propagandu od Leni Riefenstahlové. „Když s fašistickou estetikou ale pracuje strana, jejímiž sympatizanty a partnery jsou klerofašisté, někteří členové mají slabost pro Orbána a předseda obdivuje Trumpa, je to takové nějaké – divné?“ řekla Le Fay a naznačila, že ani Václav Havel nebo Karel Schwarzenberg by se takto nevyfotili. A když se stala terčem kritiky, příspěvek smazala a řekla, že příznivci SPOLU jsou stejně špatní jako Babišovci.

To si Fiala nezasloužil: Srovnala ho s Hitlerem, pak to smazala. Znáte ji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahájení horké fáze kampaně koalice SPOLU před volbami do Poslanecké sněmovny

Anketa

Jsou čeští Romové utlačováni?

11%
79%
hlasovalo: 49563 lidí
20. září odstartovala koalice SPOLU tzv. horkou část kampaně a předseda nejsilnější koaliční strany ODS držel dlouhý projev, ve kterém varoval před Andrejem Babišem, komunisty, SPD a před referendy o odchodu z EU a NATO. Od té doby koalice SPOLU, ODS i Petr Fiala záběry ze zahájení kampaně používají a sdílejí pozitivní ohlasy seč mohou.

Nicméně, ne všechny ohlasy jsou pozitivní. „Jsem jediná, komu tohle připadá, jako kdyby to inscenovala Leni Riefenstahlová? Au,“ zeptala se včera na twitteru režisérka a spisovatelka Monika Le Fay s odkazem na slavnou nacistickou režisérku, jež se do dějin kinematografie zapsala například filmem Triumf vůle.

S komentářem přišel také režisér Jan Hřebejk. „Mně u Riefestahlové teda vždycky vadil ten obsah, forma mi přišla naopak neuvěřitelně sugestivní. Proto se to kopíruje při sjezdech (demokratických stran, např. v USA), při koncertech na stadionech, při olympiádách... Ona byla génius té formy. Bohužel za Adolfa Hitlera...“ uvedl.

Ovšem režisérce estetika čtyř vlajek a muže za pultem vadila stále. „No když s fašistickou estetikou vědomě pracuje popkultura, tak to může být i zábavné. Když s ní ale pracuje strana, jejímiž sympatizanty a partnery jsou klerofašisté, někteří členové mají slabost pro Orbána a předseda obdivuje Trumpa, je to takové nějaké – divné?“

Prý s tímto názorem není osamocená, že zahájení kampaně SPOLU připomínalo esteticky styl Leni Riefenstahlové dle režisérky napadlo také „někoho z ANO“. Petr Kutra namítl, že u ODS se jedná o hloupou frašku. „Ať jde, nebo nejde, jde o to, že se hranice zase posouvají. Dovedete si představit např. Havla, nebo knížete, že by se takto vyfotili? A i kdyby Petr Fiala neodhadl výsledek, vidí přece, co jde ven – to mu nevadí?“ tepala lídra ODS dále.

Ovšem celá řada lidí považovala myšlenkovou konstrukci Moniky Le Fay mírně řečeno za zcestnou a neváhali to dát najevo. Režisérka a spisovatelka tedy původní příspěvek s připodobněním k Leni Riefestahlové smazala. A posteskla si: „Uznávám upřímně, že po sobotě, kdy mě napadla Jana Černochová, že znevažuju Ovčáčkovu ‚mámu‘ a po dnešku, kdy se do mě pustili příznivci ODS, jsem usoudila, že Twitter není síť vhodná pro kritiku koalice SPOLU, protože fanoušci ODS jsou úplně stejní jako Svědkové Babišovi.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Konference o EU

Jaktože Konference o budoucnosti Evropy neselhala? Vám se zdá správné že EU dá na doporučení pár vybraných občanů? To že si občané přejí reformu, více EU, více integrace - to vážně chcete říci že o tom má rozhovat pár vybraných prounijních občanů a že je to tak správně? Vlastně tvrzení že si občané ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národ vás semele! Utíkat budete. Šéf fabriky k plynu a Rusku, jako dosud nikdo

12:25 Národ vás semele! Utíkat budete. Šéf fabriky k plynu a Rusku, jako dosud nikdo

Hlasy, aby se země pokud možno co nejrychleji odstřihla od ruského plynu a ropy, nezaznívají jen v Č…