To snad Babiš není blázen. Zeman v nemocnici: Právník nastínil divokou představu

16.09.2021 9:52

Miloš Zeman je v nemocnici a Hrad prozatím neinformoval veřejnost o tom, co se děje. Ústavní právník Jan Kysela v rozhovoru pro Právo popsal, co by následovalo, kdyby prezident zemřel, nebo nebyl dlouhodobě schopen vykonávat svou práci. To by byl zvláště v předvolebním čase problém, protože role prezidenta republiky je ve volebním čase a v povolebních vyjednáváních velmi důležitá. Premiér Babiš tvrdí, že Zeman je v pořádku a jeho stav není vážný.

To snad Babiš není blázen. Zeman v nemocnici: Právník nastínil divokou představu
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie na CNN Prima News

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici. Premiér Andrej Babiš (ANO) ujišťuje veřejnost, že je prezident relativně v pořádku a jeho zdravotní stav není nijak vážný, ale víc informací veřejnost nemá. Ani od hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, ani z jiných zdrojů. Ústavní právník Jan Kysela popsal, co by následovalo, kdyby se ukázalo, že prezident nebude schopen dočasně či dlouhodobě vykonávat svou práci.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Pokud by zemřel nebo rezignoval, tak se jeho úřad uprázdní,“ poznamenal s tím, že v takovém případě by si pravomoci prezidenta rozdělili předseda Sněmovny a předseda vlády.

V krajním případě by se tak mohlo stát, že stávající premiér Andrej Babiš (ANO) dostane šanci zastavit své trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. „Ale předpokládám, že předseda vlády není blázen, aby se takovou cestou vydal,“ poznamenal profesor Kysela.

Pokud jde o povolební situaci, tak by nového premiéra jmenoval právě předseda Sněmovny. Jenže tomu současnému - Radku Vondráčkovi (ANO) vyprší mandát 21. října a pak bude muset Sněmovna volit nového předsedu.

Obecně považuje za problém, že s informováním o zdravotním stavu prezidenta to v historii Československa a České republiky vždy bylo poněkud složité. A bude na politické reprezentaci, zda a kdy dospěje k závěru, že už prezident není schopen vykonávat svůj úřad a musí ho zastupovat premiér a předseda Sněmovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

13:27 Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

Až stát přestane lidem vyplácet výpalné, bude zle. Historička Monika Rybová popsala, co nás čeká, až…