To ty lidi máme topit či posílat zpátky? Filozof Bělohradský o uprchlících

28. 1. 2016 13:12

Hostem pořadu Daniely Drtinové v DVTV.cz byl filozof a sociolog Václav Bělohradský. Hlavními tématy rozhovoru byla migrační krize či situace v eurozóně.

To ty lidi máme topit či posílat zpátky? Filozof Bělohradský o uprchlících
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesor Václav Bělohradský

„Evropská unie, to je mnoho krizí současně. Měli jsme krizi řeckou, je tu permanentní krize eurozóny, uprchlická krize. Eurozóna je nedomyšlený projekt, kdy máme měnu, ale nemáme stát, federaci,“ podotkl Bělohradský. 

„Neumím si představit, jak hájit břehy moře, které se obrací k jinému kontinentu. Zda ty lidi topit, či posílat zpátky,“ zastal se Řecka, které je nyní velmi kritizováno za uprchlickou politiku. 

Video ZDE.

Za největší chybu vnímá situaci po konci studené války, kdy jsme se nesoustředili na třetí svět a místo toho jsme budovali postkomunistický kapitalismus. „Byla to chyba. Ten třetí svět byl důležitější,“ sdělil.

Krize autority Bruselu je podle něj hlavní krizí. „Ta autorita se nemá o co opřít. Krize autority je také byrokracie,“ dodal. „Uprchlická krize Evropskou unii však nepotopí, bude to krize eura. Není možné držet společnou měnu bez federalizace těch zemí,“ zdůraznil několikrát Bělohradský. 

Migrační krize je podle něj mimo jiné krize empatie s utrpením. A právě výchova k ní je podle něj cestou. „Velcí myslitelé považovali sympatii a empatii za základ mravnosti,“ podotkl.  

„Globalizace vyvolává identitární paniku. A právě uprchlická krize tu identitární paniku u nás posílila,“ dodal k tématu. Sám integraci za řešení krize nepovažuje. „Otázkou je, co s těmi státy. Bojujeme s ISIS, ale bojujeme po boku koho?“ zeptal se a zároveň uvedl, že je třeba obnovit státy, které se rozpadly. V tom by se však měla angažovat nejen Evropa, která na to sama nemá, ale velké země světa – Rusko, Čína – dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…