Xaver v pořadu Podtrženo sečteno připomenul svůj rozhovor s energetickými experty Ivanem Noveským a Vladimírem Štěpánem, který ho prý zpětně vyděsil, když se na něj podíval. Tlustý mínil, že situaci je třeba napřed pochopit, než s ní bude možné něco dělat. Citoval bývalého poslance Václava Krásu, že do Česka nedodává plyn Rusko, ale Německo. Ale Česko za tento plyn Němcům platí čtyřikrát tolik, co německé firmy za plyn z Ruska.
Je sněmovní opozice (ANO a SPD) dostatečně důrazná v boji s vládou?Anketa
Tlustý soudí, že tyto vysoké ceny jdou na „chudnoucí bruselské úředníky“ a „chudnoucí Němce“, kteří by byli neradi, kdyby Češi přestali platit, a tak by byli i neradi, když by se o tomto problému vědělo, protože pak lidé budou skuhrat, možná se i bouřit. „Tak jim předhodíme toho strašného, zlého Putina. Řekneme těm ovečkám, že za všechno může,“ parodoval jejich uvažování. Míní, že to Češi „hezky zaplatí“ a uvěří, že za ceny může Putin. Doplnil, že Putin samozřejmě také není žádný lidumil a chce Čechy zkasírovat také. „A strýček Sam, který nám chce dodávat břidlicový plyn, ten také chce trojnásobek,“ podotkl, že snaha Čechy zkasírovat se tak nějak vyskytuje u všech „vládců světa“. A pokud se s tím má něco dělat, je dle Tlustého potřeba vláda, která nebude ani jednomu z nich napomáhat.
O plynu a přístupu k jeho nakupování píše také bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček. Komentoval například nedělní otázky Václava Moravce. „Pan Jozef Síkela se fatálně mýlí. Zásobníky musí být vlastněny státem. Zde asi ale už žádná osvěta nepomůže, to musí být záměr anebo pan ministr není autonomní v rozhodování. Můžeme se jen dohadovat,“ reagoval na duel Síkely s Havlíčkem a dodal: „Tematická otázka: Každá země má zcela specifické podmínky pro alternativní dodávky plynu. ČR je na tom z alternativních možností skoro nejhůře. Diskuse mi připomíná diskusi o plynovodu Stork2. Teď všichni víme, že měl být.“
Tematická otázka: Každá země má zcela specifické podmínky pro alternativní dodávky plynu.ČR je na tom z alternativních možností skoro nejhůře. Diskuse mi připomíná diskusi o plynovodu Stork2??teď všichni víme, že měl být
— Pavel Janecek (@janepa68) May 1, 2022
Janečkovi se také vyplnil jeho předpoklad. „Zásadní EU hráči platí za plyn podle ruského schématu. Svědčí to buď o 1. zodpovědném přístupu k vlastnímu průmyslu a obyvatelům, 2. silnějšímu protihráči anebo o 3. nekoordinovaném přístupu. Každopádně je to políček ministru Síkelovi a siláckým výrokům,“ řekl včera.
Můj předpoklad se zcela vyplnil. Zásadní EU hráči platí za plyn podle ruského schématu. Svědčí to buď o 1. zodpovědném přístupu k vlastnímu průmyslu a obyvatelům, 2. silnějšímu protihráči anebo o 3. nekoordinovaném přístupu. Každopádně je to políček @JozefSikela a siláckým výrokům
— Pavel Janecek (@janepa68) May 2, 2022
Co se týče několikanásobné ceny za plyn, Janeček se věnoval konci kontraktů mezi Gazpromem a ČEZ, o kterém informovaly Novinky.cz. „Tomu říkám zásadový přístup! Sice od ČEZ nakupují menší/větší obchodníci, a tedy jejich klientům se zvýší cena několikrát, ale to je nakonec jedno, plyn do ČR prostě dodá pouze Německo,“ ironizoval Janeček.
Jj, tomu říkám zásadový přístup!! Sice od ČEZ nakupují menší/větší obchodníci, a tedy jejich klientům se zvýší cena několikrát, ale to je nakonec jedno, plyn do ČR prostě dodá pouze Německo ?? https://t.co/OwIL0xZHz4
— Pavel Janecek (@janepa68) May 2, 2022
A do tématu plynu se pustil také Vladimír Budinský, provozovatel spolku Konec uhlí – nová energie, a to pomocí statistik. Konkrétně do problému zásobníků a nahrazení ruského plynu.
„Německo (83 mil. ob.) spotřeba plynu 95 mld. m3/r. 900 TWh
ČR (10,5 mil. ob.) spotřeba plynu 9,5 mld. m3/r. 90 TWh
Desetkrát méně.
Elektřina v Německu 490 TWh/r
V ČR je to 75 TWh/r
6,5krát méně.
Plyn je klíčovým zdrojem energie pro Německo i Česko. Elektřinou je plyn pro průmysl nenahraditelný,“ usuzuje z čísel Budinský.
Německo (83 mil. ob.) spotřeba plynu 95 mld. m3/r. 900 TWh
— Konec uhlí – Nová energie (@NovaUhli) May 2, 2022
ČR (10,5 mil. ob.) spotřeba plynu 9,5 mld. m3/r. 90 TWh
10krát méně.
Elektřina v Německu 490 TWh/r
V ČR je to 75 TWh/r
6,5krát méně.
Plyn je klíčovým zdrojem energie pro ????, i ????
Elektřinou je plyn pro průmysl nenahraditelný. pic.twitter.com/oMsUnWAxy0
Ani zkapalněný plyn podle něho není reálným řešením: „ČR ani Německo nemá žádný LNG terminál. Kdyby obě země měly 100% přejít na LNG, potřebovaly by ročně 1100 lodí, v každé 60 tis. t kapalného LNG, celkově by jen pro Německo a Česko muselo sem a tam jezdit 55 lodí. Na světě jich je necelých 500. Plyn dopravovaný potrubím je nenahraditelný.“
„Výstavba dostatečného terminálu pro zásadní navýšení dodávek LNG jak v USA, tak v Evropě zabere 2–5 let. Stavba jednoho terminálu vyjde zhruba na miliardu dolarů. Německo (RWE a Uniper) plánuje pronájem 4 plovoucích terminálů pro první lodě s LNG už letos,“ doplnil.
Výstavba dostatečného terminálu pro zásadní navýšení dodávek LNG jak v USA, tak v Evropě zabere 2–5 let. Stavba jednoho terminálu vyjde zhruba na miliardu dolarů. Německo (RWE a Uniper) plánuje pronájem 4 plovoucích terminálů pro první lodě s LNG už letos. https://t.co/ThQHzcbgCz
— Konec uhlí – Nová energie (@NovaUhli) May 2, 2022
O plynových zásobnících Budinský řekl toto: „ČR: plynové zásobníky na 1/3 roční spotřeby, která je 9,5 miliardy m3. Loni začátkem října zásobníky měly 90 % kapacity, předešlé roky i 100 %. Letos bude 80 %. Zásobníky Německa a ČR jsou 1/4 zásob EU. Dohromady 280 TWh, 30 % spotřeby, roční spotřeba ČR je 90 a Německa 900 TWh.“
ČR: plynové zásobníky na 1/3 roční spotřeby, která je 9,5 miliardy m3. Loni začátkem října zásobníky měly 90 % kapacity, předešlé roky i 100 %. Letos bude 80 %.
— Konec uhlí – Nová energie (@NovaUhli) May 2, 2022
Zásobníky ????+???? jsou 1/4 zásob ????. Dohromady 280 TWh, 30% spotřeby, roční spotřeba ????90+????900 TWh.https://t.co/yInEf5HzZq pic.twitter.com/DntRj3dtCw
„Statistika o plynu v zásobnících pro ČR a EU ukazuje, že letos až do první poloviny dubna byly stavy plynových zásob ČR i v EU nejnižší v historii. V den ruské agrese 24. 2.: české zásoby 29,43 %, EU 29,91 %! V roce 2021 mělo Česko 36,15 %, v 2020 64,07 %. Rus zaútočil právě ve chvíli každoročního minima,“ doplnil.
Statistika o plynu v zásobnících pro ČR a EU ukazuje, že letos až do první poloviny dubna byly stavy plynových zásob ČR i v EU nejnižší v historii.
— Konec uhlí – Nová energie (@NovaUhli) May 3, 2022
V den ruské agrese 24. 2.:???? zásoby 29,43 %, ????29,91 %!
2021 ????36,15 %, v 2020 64,07 %.
Rus zaútočil právě ve chvíli každoročního minima. pic.twitter.com/BhgCFr1ZkA
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: kas