To už je vážné: Kalousek zahučel hluboko pod Okamuru. Na 4,2

14.09.2017 12:55

Z aktuálního průzkumu volebního potenciálu společnosti SANEP vyplývá, že voliči nejvíce preferují hnutí ANO a ČSSD. Šance na volební úspěch roste také u SPD Tomio Okamury a Pirátům. Oproti tomu TOP 09 Miroslava Kalouska se propadá.

To už je vážné: Kalousek zahučel hluboko pod Okamuru. Na 4,2
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Volební potenciál ukazuje procento rozhodnutých voličů a maximální hypotetických volební zisk v případě příklonu všech váhajících voličů k dané politické straně či hnutí. 

Největší skupinu rozhodnutých voličů má jednoznačně hnutí ANO (16,9 %). To však, jak uvádí průzkum, nic nemění na skutečnosti, že hlavní slovo bude v letošních sněmovních volbách patřit váhajícím voličům, kteří se rozhodují mezi více politickými subjekty. Pomyslným jazýčkem na vahách u nerozhodnutých voličů nepochybně bude vývoj politických kauz, ale i vrcholící volební kampaně. 

Váhající voliči pak do svého volebního portfolia stále častěji začleňují SPD pod vedením Tomio Okamury (5,6 % rozhodnutých voličů), ale i Piráty (2,9 %), kteří zaujali svojí volební kampaní, dále SZ (1,2 %) či STAN (2,3 %). Z těchto stran má však v tuto chvíli z pohledu rozhodnutého voličského elektorátu největší šance na volební úspěch pouze SPD. 

V případě pravicově orientovaných voličů se vedle ODS a TOP 09 nejčastěji vyskytují jako alternativa Realisté a v menší míře Svobodní. U Realistů je pro pravicově smýšlející voliče největším lákadlem předseda Petr Robejšek. Zda však Realisté přesvědčí potřebnou část váhajících voličů, která by této straně umožnila zasáhnout do boje o poslanecká křesla, v tuto chvíli nelze predikovat.

A pokud jde o TOP 09, zde je rozhodnuto pouze 4,2 procenta voličů o tom, že stranu podpoří. 

Níže uvedený průzkum není volebním modelem, spodní čísla v grafu patří procentům rozhodnutých voličů.

Průzkum se uskutečnil začátkem září. Prázdninové průzkumy jsou přitom často brány jako nedostatečně vypovídající, zářijové jsou již relevantní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vašek vol.3

7:54 Vašek vol.3

Zdá se, že video z Národní třídy opravdu rozvířilo debatu o odkazu 17. listopadu a kdo si ho může ná…