Tohle asi neplánovali. Poslanci prý mohou útokem na Babiše podříznout spíše Sobotku

17.03.2017 7:14

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je na dovolené. Přesto se zapojil do slovní bitky, kterou svádí ministr financí Andrej Babiš (ANO) s poslanci dalších stran. Již nějaký čas se snaží vypořádat se svou dluhopisovou aférou a Sněmovna mu dala najevo, že se mu to zatím moc nedaří, poslanci dali Babišovi nůž na krk. Podle sociologa Jana Herzmanna by si však Sněmovna měla dát pozor, aby nepodřízla spíše premiéra.

Tohle asi neplánovali. Poslanci prý mohou útokem na Babiše podříznout spíše Sobotku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Projev prezidenta Miloše Zemana ve sněmovně. Podpořil senátní verzi novely zákona o ochraně přírody a varoval před zelenými fanatiky
reklama

Poslanecká sněmovna přijala usnesení, kterým ministra financí a šéfa hnutí ANO vyzvala, aby pořádně vysvětlil kauzu s korunovými dluhopisy, které nakoupil od svého Agrofertu. Nejde přitom o korunové dluhopisy jako takové, ale spíše o důvod jejich nákupu, jak na jednání dolní komory upozornil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pokud Babiš své jednání nevysvětlí do konce dubna, Sněmovna přijala usnesení, kterým vyzvala premiéra, aby jednal. Sociolog Jan Herzmann však ve vyjádření pro MF Dnes upozorňuje, že se toto usnesení může obrátit spíše proti předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi a obrazně řečeno ho zaříznout.

„Mám pocit, že to usnesení Parlamentu skoro dostalo do prekérnější situace premiéra než ministra financí,“ říká sociolog Jan Herzmann. „Bohuslav Sobotka bude muset najít takové východisko z té situace, aby neztratil tvář. A to je mimořádně těžká úloha,“ dodává.

Jednoduché to však nebude mít ani Babiš. Herzmann upozorňuje, že tato aféra může zničit obraz Babiše jako člověka, který to s financemi opravdu umí. „Na druhou stranu ta finanční kauza už trvá poměrně dlouho a nejsem si jist, jestli přeci jenom obraz Andreje Babiše jako člověka, který se ve financích vyzná, trochu nenahlodává,“ hodnotí Herzmann.

Usnesení Sněmovny podpořili i mnozí koaliční poslanci KDU-ČSL a sociální demokracie. „Zavládla spontánní nálada, kterou ovlivnilo i to, že Andrej Babiš nepřišel. A tak si někteří naši spolustraníci řekli, že mu to s Kalouskem osolí,“ popisuje náladu v sociálnědemokratickém klubu jeden z poslanců.

Kupříkladu Jeroným Tejc, který dlouhodobě vystupuje proti Bohuslavu Sobotkovi, pro usnesení nehlasoval. „Sněmovna to formulovala celkem obecně, záleží na panu premiérovi, jak si to vyloží. Podobných usnesení bylo mnoho, ale nepamatuji si, že by někdy premiér vyhověl,“ říká poslanec ČSSD.

Prezident Miloš Zeman Babiše podpořil ve svém vystoupení pro TV Barrandov, když divákům sdělil, že Sněmovna by měla přestat s tímhle tijátrem a věnovat se důležitějším věcem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…