V úvodu svého pravidelného hodnocení českých médií se Petr Žantovský zamýšlí nad kolektivním záchvatem eurohujerství našich novinářů. „První poprázdninové povídání začnu pro dnešního Čecha typicky – tématem z Chorvatska. Tento stát se po létech tahanic o to, zda generál Ante Gotovina byl válečný zločinec, jak si myslela evropská elita, nebo válečný hrdina, jak si myslí většina Chorvatů, stal v loňském roce členskou zemí Evropské unie. A je nanejvýš zajímavé sledovat zpovzdálí, jaké to má pro Chorvaty následky,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Předně připomíná, že tato země je napůl živena turismem a napůl zemědělstvím, především chovem ovcí. A přitom první, co Evropská unie Chorvatsku zakázala, je chov ovcí. „Zákaz tohoto chovu byl dokonce jednou z cca třiceti podmínek členství Chorvatska v Evropské unii. Proč tento zákaz? Inu, vylobbovalo si to Polsko. Evropská unie přikázala Chorvatům, podobně jako předtím Slovákům, aby orientovali své zásobování na potraviny dovážené z Polska,“ upozorňuje mediální odborník na to, s čím bylo také spojováno uchazečství Chorvatska o členství v EU.
Slováci se Evropské unii podvolili, Chorvaté si diktovat nedali
Na Slovensku a v Chorvatsku si však počínali rozdílně. „Zatímco Slováci se před tímto diktátem úřední zvůle sklonili, takže ve slovenských horách už skoro nepotkáte baču a ve slovenských supermarketech jsou korbáčiky a bryndza made in Poland, Chorvaté si diktovat nenechali. Vzbouřili se, zemědělci na traktorech zablokovali Záhřeb a donutili parlament, aby ignoroval příkaz Evropské unie a naopak vyjednal náležitou změnu, což se podařilo. Chorvaté dál chovají ovce a vyrábějí z jejich mléka ten jedinečný bračský sýr, prý nejlepší na světě,“ konstatuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník