Tohle všechno prý napáchal Vladimir Putin

15.08.2014 9:02 | Zprávy

Známý ruský bloger Andrej Malgin se ve svém komentáři publikovaném v deníku The Moscow Times věnuje patnáctiletému výročí Putinova působení v nejvyšší ruské politice. Vyčítá mu, že se hlavní měrou podepsal na úpadku země a nevěří, že se může v blízké době ruská společnost vydat po demokratické cestě.

Tohle všechno prý napáchal Vladimir Putin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Velvyslanectvím Ruské federace v Praze byl postaven tzv. MikroMaidan na protest proti Vladimiru Putinovi a na podporu Kyjeva

„Ruská média před několika dny skromně oslavila jedno malé výročí, které je ovšem pro novodobé dějiny Ruska velmi podstatné. Právě před patnácti lety, přesně 9. srpna 1999, se rozhodl bývalý prezident Boris Jelcin jmenovat Putina jako svého nástupce. Putin byl v té době šéfem Federální bezpečnostní služby, o několik týdnů později byl jmenován úřadujícím šéfem ruské vlády, fakticky tedy premiérem. A poté Jelcin ustoupil zcela do pozadí a předal otěže moci Putinovi," vrací se do minulosti Malgin.

Datum 9. srpna 1999 je podle Malgina velmi důležité, protože tehdy se opět k moci v naší zemi dostala KGB. „Za těch patnáct let se Putinovi podařilo zničit občanskou společnost, pošlapat svobodu tisku i nezávislého podnikání. A v souvislosti s konfliktem na Ukrajině udělal z Ruska globálního psance," vyčítá bloger Putinovi jeho hříchy.

„V 90. letech se ruská společnost poprvé v naší historii začala demokraticky vyvíjet. Dnes se zdá, že ten pokus byl první a také poslední. I kdyby nakrásně Putin hned zítra opustil svoji funkci, jím vytvořený nedemokratický systém by jel ze setrvačnosti dál. Odklon od demokracie se udál postupně  a každý další úkrok byl spojen s krví," je přesvědčen Malgin.

„Doslova den poté, co byl Putin jmenován, odstartovala znovu válka na Kavkaze, konkrétně v Dagestánu. Dva týdny poté vybuchla bomba poblíž Kremlu, v jednom z nákupních center. Zraněno bylo tehdy čtyřicet lidí. O další měsíc později byly vyhozeny do povětří byty v Moskvě, Buikansku a Volgodonsku. Při tomto neštěstí zahynulo 300 osob," vrací se Malgin k tragickým událostem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zdá se, že Ficova vláda padne.“ Novinář o slovech, která děsí obyčejné Slováky

11:33 „Zdá se, že Ficova vláda padne.“ Novinář o slovech, která děsí obyčejné Slováky

Slovenský premiér už dávno není levicově orientovaný politik, ale šéf krajní pravice. Milec Ruska, k…