Tohle zaznělo na ČT? Peklo pro židy ve Francii. Padlo, kdo za to může...

22.01.2020 20:23

V Evropě roste počet antisemitských útoků. Například z Francie, kde žije nejpočetnější židovská komunita starého kontinentu, odešlo ze strachu o vlastní bezpečnost za posledních dvacet let na 60 tisíc lidí. V reportáži České televize věnující se útokům proti židům ve Francii zaznívaly věci, které se na veřejnosti mnohdy nahlas neříkají.

Tohle zaznělo na ČT? Peklo pro židy ve Francii. Padlo, kdo za to může...
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.
reklama

Obyvatelé židovského původu se stěhují z předměstí francouzských velkých měst, protože se začínají bát. Necítí se zde v bezpečí a se znepokojením sledují strmý nárůst antisemitských útoků, napadení, která končí smrtí, pokozené náhrobní kameny, hákové kříže na zdech či urážky.

Anketa

Měl by být člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka odvolán Poslaneckou sněmovnou?

98%
2%
hlasovalo: 20218 lidí

Podle agentury IFOP má takový pocit na 34 procent z nich. „Je důležité ujistit židovskou komunitu, že veřejnost si je vědoma nebezpečí, jakému čelí, a přijmout odpovídající kroky,“ uvedl na kamery Francis Khalifat, prezident střední rady židovských obcí.

Francouzský národní úřad upozorňující na projevy antisemitismu dostává denně více než desítku hlášení o hrozbách či útocích. Řada z nich se často objevuje i na sociálních sítích. „Chodí nám upozornění na antisemitské útoky především na internetu a autory těchto pamfletů, karikatur, urážek či hrozeb se snažíme dostat k soudu,“ sdělil prezident úřadu pro dohled nad projevy antisemitismu Sammy Ghozlan.

Fotogalerie: - Kuberovy Teplice truchlí

V pondělí nečekaně zemřel šéf Senátu Jaroslav Kube...
Ve městě Teplice
Před teplickou radnicí lidé zapalovali svíčky
Ve městě Teplice
Před teplickou radnicí lidé zapalovali svíčky
Před teplickou radnicí lidé zapalovali svíčky

Jako bývalý policejní komisař, který zná dobře situaci na pařížských předměstích, kde se zavírají sinagogy a židé se často ani neodvažují nasazovat jarmulku, tvrdí, že nárůst antisemitských útoků doprovází i zvýšená brutalita.

Vláda podle něj nechce pojmenovat skutečnou příčinu těchto útoků. „Máme obavy připustit, že nové antisemitské útoky mají na svědomí většinou lidé, kteří se hlásí k islámu. To deformuje všechny prevence antisemitismu,“ zdůraznil Ghozlan.

Ve Francii žije necelé procento obyvatel židovského původu, podle zpráv organizací bojujících proti diskriminaci jsou ale židé terčem více než poloviny rasově motivovaných útoků. Francouzská vláda zřídila v prosinci nový úřad, který má řešit zločiny z nenávisti a uklidnit židovskou komunitu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

21:07 Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

ROZHOVOR „Evropa po pandemii už nikdy nebude tou co před ní. Lidé se probudí z hibernace způsobené m…