Vicepremiér hned v úvodu ocenil, že v naší zemi je z více než šesti tisíc obcí více než pět tisíc těch malých, do tisíce obyvatel. „V tomhle počtu je to dobré, protože vy si tu můžete pana starostu ohlídat, jak to řídí, jestli nekrade, a s tím my v Praze máme větší problém,“ uvedl Babiš, podle kterého je takovéto rozložení samosprávy do malých obcí, které se dají snadno kontrolovat, optimální.
Podle Babiše si Václav Klaus v lednu 1993 měl přečíst knihu Jana Bati „Budujeme stát pro 40 milionů“, který to všechno naplánoval již v roce 1937. „A měl si udělat audit, co nám tu po komunistech zůstalo a nastavit nějakou strategii,“ káral ministr exprezidenta.
Tato absence koncepce se podle něj projevila například při čerpání evropských dotací. „My jsme ani nepochopili, co jsou evropské dotace zač. To byly peníze z Evropské unie, které tu byly připraveny pro nás,“ vysvětloval ministr, načež spočítal, o kolik stovek miliard jsme přišli. „Byla to obrovská suma. My jsme nepochopili, že stát má chodit za starosty a říkal jim: Ty nemáš čističku? Tak si požádej EU. Ten stát měl být vstřícný a pomáhat takto těm obcím,“ vykládal Babiš s tím, že ve skutečnosti byl vstřícný jen ke korupčníkům, kteří tyto fondy zneužívali. Podle něj stát vůbec neusiloval o to, abychom z těchto peněz vyčerpali maximum. „A my to teď musíme napravit,“ ujistil.
Realizuje se něco jiného, než lidé chtějí
Starosta Vysoký ale později namítl, že má občas pocit, že se nikdo lidí neptá, jaké projekty by chtěli realizovat, a díky tomu se občas provádějí projekty, o které občané příliš nestojí. „Občas se tu hájí zájmy jiných skupin a ne občanů,“ zalitoval. Podle něj si rozvojové programy často vytvářejí úředníci sami. „A ten rozvoj obcí začíná občas jít úplně jiným směrem, než by chtěli lidé, kteří tam žijí,“ upozornil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav