Tolik bílých lidí, jsem z nich unavená. Trpím rasovou únavou z jejich agrese, napsala pracovnice univerzity

19.07.2017 11:12

Americká knihovnice April Hathcocková z New Yorku si na svém osobním blogu postěžovala na syndrom „rasové únavy“. To je podle ní „existující psychický, fyzický a emoční stav“, který se příslušníkům nebělošského původu dostavuje, pokud stráví příliš mnoho času ve společnosti bílé většiny. Hathcocková „rasovou únavou“ podle svých slov trpí od doby, kdy se zúčastnila každoroční konference amerických knihovníků.

Tolik bílých lidí, jsem z nich unavená. Trpím rasovou únavou z jejich agrese, napsala pracovnice univerzity
Foto: Archiv
Popisek: Knihy

„Právě jsem strávila 5 dnů na každoroční konferenci Americké asociace knihovníků a trpím závažnou rasovou únavou,“ zahajuje americká knihovnice April Hathcocková svůj komentář na blogu, který podle autorky představuje „průsečík knihovnictví, práva, feminismu a diverzity“. Příspěvku, který Hathcocková publikovala koncem června, si následně všiml americký konzervativní server Campus Reform, který se zaměřuje na problematiku středoškolského vzdělávání.  

„Rasová únava je skutečný, fyzický, psychický a emocionální stav, který jedinci nebělošského původu pociťují poté, co stráví dostatečně dlouhý čas s vyrovnáváním se náporů mikro a makro agrese, ke kterým nevyhnutelně dochází, pokud jsou vystaveni společnosti bílých lidí,“ píše Hathcocková na svém blogu. „Čím více bílých lidí a čím delší čas, který mezi nimi strávíte, tím intenzivnější je následně rasová únava,“ dodává knihovnice.

Anketa

Myslíte, že sněmovní volby dopadnou tak, jak si přejete?

25%
75%
hlasovalo: 2482 lidí

„Jsem introvertka, se silným tahem na výkon,“ píše Hathcocková a přiznává, že se ve většině případů cítí unavená po jakékoliv konferenci. „Nicméně, když k tomu připočteme, že musíte strávit pět dní hovory s lidmi v profesi, která je z 88 procent bělošskou záležitostí. Musím říct, že jsem se dostala na svůj limit,“ zmiňuje.

Dále se Hathcocková v textu rázně opřela do „knihovníků z řad bílých mužů“. Ti si podle ní neustále stěžují na to, že jsou navzdory skutečnosti v oboru menšinou a ještě k tomu „zastávají vyšší pozice s vyššími příjmy a nerozumí konceptu systematického útlaku“. Na paškál si ale Hathcocková vzala i tzv. „příjemné bílé paničky“, které ji podle jejích slov během těch dlouhých pěti dnů napomínaly, aby se chovala „civilně“ a „profesionálně“. A to zrovna v těch chvílích, kdy se Hathcocková snažila mluvit o tom, jak je „důležité uznat systematický útlak a přiznat roli, kterou v jeho pochopení hrají právě knihovníci“.  

Podle Hathcockové jí osobně na konferenci nepomohlo ani to, že někteří z jejích bílých kolegů to mysleli dobře. „Bylo to vyčerpávající, ta únava tam stále je,“ píše Hathcocková. „Pět dnů tady máte své bílé kolegy, kteří za vámi přicházejí s tím, aby si vyslechli více o mikroagresi, které čelíte a jste jejími svědky. A to nikoliv proto, že by se zajímali o to, jak jste unavení, ale protože z toho mají zlovolnou rozkoš, když naslouchají hrůzostrašným historkám a mohou se cítit nadřazeně vůči svým méně uvědomělým rasovým souputníkům,“ stěžuje si knihovnice. „Pět dnů hromadícího se vzteku a frustrace, které se snažíte skrýt pod povrchem“, dodává. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jok

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lůza. Neotravuj!“ Pískání na Klause ml.: Další kolo. Pěkně ostré. A dopad na Trikolóru?

7:54 „Lůza. Neotravuj!“ Pískání na Klause ml.: Další kolo. Pěkně ostré. A dopad na Trikolóru?

Zdá se, že video z Národní třídy opravdu rozvířilo debatu o odkazu 17. listopadu a kdo si ho může ná…