Tolik prý Petr Kellner tratí v Rusku

10. 12. 2014 10:01

Na ekonomické sankce vůči Rusku doplatil i nejbohatší muž Česka Petr Kellner. Jeho Home Credit trápí slabý rubl. Podle informací Lidových novin společnost za prvních devět měsíců letošního roku vykázala ztrátu 1,85 miliardy. Nicméně zabavování majetku zahraničním podnikatelům prý už nehrozí. Putin má totiž zájem udržet investory v zemi.

Tolik prý Petr Kellner tratí v Rusku
Foto: red
Popisek: Majitel skupiny PPF Petr Kellner

Důsledky hospodářských sankcí dopadají i na zahraniční podnikatele. Nehrozí jim sice zabavování majetku, ale slabý rubl citelně ovlivňuje jejich výsledky. LN uvádějí příklad Petra Kellnera. Ten totiž v Rusku působí se svou společností Home Credit, která poskytuje spotřebitelské úvěry a patří pod PPF. První tři čtvrtletí pro ni nebyly příznivé a vykázala prý ztrátu zhruba 1,85 miliardy. Respektive společnost HCFB – Home Credit & Finance Bank.

„Makroekonomická situace se v Rusku dál zhoršuje,“ řekl šéf HCFB Ivan Svítek. Rubl oslabují jednak sankce Západu a také nízká cena ropy. Ruská měna tak od léta zaznamenala čtyřicetiprocentní pokles. To pochopitelně zdražuje dovoz komodit a občanům snižuje koupěschopnost. Mnozí prý nemají na splácení úvěrů a to se projevilo i v počtu poskytovaných půjček. Jejich celkový objem prý poklesl o 34 procent.

Putin chce investory udržet v zemi

„Slabý rubl nemůže neoslabovat výsledky skupiny,“ uvedl podle LN mluvčí Home Creditu Milan Tománek. Další nepříznivé okolnosti pro Kellnerův byznys jsou nejen zpřísněná pravidla pro poskytování úvěrů, ale také to, že úvěrovou bublinu prý HCFB zaznamenala už loni v létě.

Nicméně Moskva údajně ustoupila od silné rétoriky a nejčernější scénáře pro zahraniční podnikatele se nenaplňují a pravděpodobně ani nehrozí. Ty obsahovaly i výhrůžky zabavování majetku byznysmenům i firmám. Tyto hrozby, které zaznívaly i z parlamentu, utichly. Prezident Vladimir Putin má prý zjevně zájem na tom, aby investoři ze země neutíkali.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Babiš připustil předčasné volby. ,,A držím jim palce," dodal

7:47 Šok: Babiš připustil předčasné volby. ,,A držím jim palce," dodal

V úterý odpoledne, zatímco Václavským náměstím zněly výzvy k jeho odchodu, premiér Andrej Babiš hovo…