Tom Nicholson: Jedni politici kradou a myslí na svou zemi, druzí pouze kradou

09.03.2012 21:40

Slovenský novinář Tom Nicholson je momentálně u našich východních sousedů hrdinou. Postaral se o zveřejnění spisu Gorila, který odhaluje rozsáhlý korupční skandál a vyhnal Slováky také do ulic. Podle Nicholsona je hlavní problém v celém systému, ne v jediné kauze.

Tom Nicholson: Jedni politici kradou a myslí na svou zemi, druzí pouze kradou
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Investigativní novinář Tom Nicholson, autor knihy o spisu Gorila

Jako Kanaďan má Nicholson dobré srovnání řešení korupce na Slovensku se západními zeměmi. Jako investigativní novinář by se ale prý ve své rodné vlasti neuživil. „Měli jsme v Kanadě jediný korupční případ, kde zmizelo deset milionů z asi dvou set padesáti. Politici neuměli vysvětlit, kam, a proto skončili ve vězení,“ popisuje Nicholson.

Radičová spisu nevěří

Kauza se však zatím vyvíjí pozitivně. „Policie už chce příští týden vznést první obvinění,“ uvedl Nicholson. Slovenský soud novináři zakázal vydat knihu o celém případu, aniž by soudce mohl znát obsah. Proběhne ale další přelíčení. „Soud by měl rozhodovat koncem března, začátkem dubna,“ říká novinář. V zahraničí knihu vydat nechce. Obcházet takto absurdní rozhodnutí soudu se mu nezdá správné, radši se chce snažit spor vyhrát.

Ve spisu se mnohokrát objevilo také jméno současného favorita slovenských voleb – Roberta Fica. Měl se několikrát objevit v bytě, ze kterého pocházejí odposlechy. „Řekl bych, že Ficovy návštěvy byly takové sondování. Byl v opozici, neměl přístup k moci,“ myslí si Nicholson. S tím souvisí i fakt, že premiérka Iveta Radičová nevěří všemu, co ve spisu stojí.

Buď kradou, nebo kradou a myslí přitom i na svoji zemi

Radičová Nicholsonovi naznačila, že v době, kdy se o spisu dozvěděl tehdejší premiér Dzurinda, dostala o odposlouchávání informace také společnost Penta. Její lidé potom měli mít za úkol zinscenovat některé schůzky, aby spis znehodnotili a možná také dostali Fica do vydíratelné pozice. „Bývalý premiér Fico se pravděpodobně do spisu dostal až po inkriminovaném datu, kdy se o odposleších Penta dozvěděla,“ tvrdí Nicholson.

Nicholson Ficovi věří, že pokud vyhraje volby, bude kauza spravedlivě prošetřena. Největším problémem je ale celý systém. „Byl vytvořen velmi sofistikovaný korupční mechanismus,“ říká novinář. „Západní státy jsou desetiletí před námi,“ tvrdí. „Vlastně máme s Gorilou štěstí, že jsme úplnou náhodou mohli spatřit systém, jakým to tady funguje,“ myslí si Nicholson.

Podle Nicholsona je velice těžké říci, koho budou lidé volit. „Strany se rozhodují na ty slušnější a méně slušné. Stejně tak politici se dělí na ty, kteří kradou, ale myslí na svoji zemi, a na ty, kteří pouze kradou,“ vysvětlil. Dalším problémem je, že do mnoha funkcí se lidé dostali jen proto, že se jako komunisté udrželi i po Sametové revoluci na vysokých postech.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

10:52 Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

Proč Andrej Babiš tak tvrdě vystoupil proti spolupracovníkům Miloše Zemana na Hradě? Europoslanec Iv…