Tomáš Halík se jízlivě vyjádřil o Václavu Klausovi

21.06.2016 6:37

Exprezident Václav Klaus oslavil v těchto dnech 75. narozeniny. Co o něm a jeho odkazu řekly významné české osobnosti? To přinesl server Reflex.cz.

Tomáš Halík se jízlivě vyjádřil o Václavu Klausovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

„Bývá zvykem v české kotlině, že každý nový politik prokleje svého předchůdce a prohlásí, že všechno dělal špatně. Zastávám názor, že je třeba tuto praxi změnit a že je třeba si našich předchůdců vážit,“ podotkl dlouholetý Klausův politický rival a jeho nástupce v prezidentském křesle Miloš Zeman.

Předseda KSČM Vojtěch Filip si ani v této chvíli, u příležitosti Klausových narozenin, neodpustil kritiku. „Vždy ponese zásadní vinu za rozkradení majetku při privatizaci v divokých devadesátých letech, kterou ještě stvrdil rozsáhlou a neomluvitelnou amnestií,“ spustil. „Jeho důvěra v neviditelnou ruku trhu znamenala hlavně volné ruce mnohým gaunerům. Navíc také nikdy příliš nedbal na pomoc slabším a svět viděl primárně skrze ekonomické počty,“ podotkl. Neopomněl však ani na Klausův pozitivní přínos, který spatřuje především v obraně národních zájmů a snaze nepoklonkovat Spojeným státům či evropské byrokacii. 

Původní text ZDE.

Velmi kriticky se ke Klausovi vyjádřil kněz Tomáš Halík. „Klaus – a to byl kdo?“ otázal se. „Hodnotit ho k narozeninám by bylo neslušné. Přeju mu klidnou penzi daleko od politiky a pak nebe plné letušek a krásných plnicích per,“ uvedl. 

„Pod vlivem silné osobnosti Václava Klause jsme vytvořili skanzen překonaného kapitalismu. Máme, co jsme tehdy chtěli, výrazné zamítnutí komunistické minulosti. Jenže máme dnes podobně silnou osobnost, která by nám pomohla vytvořit zdravou sociální demokracii?“ otázal se pro změnu filozof Erazim Kohák.

Jako jednoho z hybatelů procesu transformace společnosti označil Václava Klause bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. „Založil a zachránil ODS. Jeho rukopis byl mimořádně silný v procesu privatizace a rozdělení společného státu,“ řekl Svoboda. 

„Václav  Klaus se necítí dobře v prostředí, v jakém je nutné respektovat vůli druhých. Z toho pramení jeho hluboká euroskepse, nedůvěra k občanské společnosti a naopak fascinace silnými politickými osobnostmi. U Václava Klause koncem devadesátých let převážila jeho schopnost být pragmatickým technologem moci.  Tato způsobilost byla korunována dvojí volbou prezidentem republiky. To vše nemusí budit souhlas, ale je to dostatečné pro projev respektu k Václavu Klausovi,“ dodal Svoboda. Za nejzávažnější selhání naopak považuje Klausovu amnestii, kterou omilostnil ty, jež se zřejmě závažně a protizákonně obohatili na úkor státu i jednotlivých občanů.

Servítky si nebral ani majitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský. „Klause jsem v období po revoluci velmi respektoval a myslím, že sehrál klíčovou úlohu v nově se vytvářejícím moderním a pragmatickém myšlení české společnosti. Jeho sebestřednost a narcisismus v posledních letech jsou však už jen k smíchu. Velká škoda, mohl to být jeden z našich velkých státníků. Bohužel podlehl sám sobě,“ domnívá se.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

6:52 Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

V úterním Duelu Jaromíra Soukupa promluvili bezpečnostní expert Andor Šándor a konzultant izraelské …