Tomáš Krystlík tentokrát o imigraci. Nejlepší by prý bylo, kdyby Západ Afriku opět kolonizoval a udělal tam pořádek

6. 8. 2015 20:39

Při řešení problému přílivu uprchlíků z Afriky do Evropy by se měl oprášit starší návrh bývalého prezidenta Francie Nicolase Sarkozyho na vznik Středomořské unie. Uvedl to česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík, který přichází také s velmi kontroverzní myšlenkou. Totiž že by se měly severoafrické státy znovu kolonizovat.

Tomáš Krystlík tentokrát o imigraci. Nejlepší by prý bylo, kdyby Západ Afriku opět kolonizoval a udělal tam pořádek
Foto: Youtube.com
Popisek: Česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík, autor množství článků a esejí, zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce
reklama

„Když Nicolas Sarkozy před lety z titulu svého prezidentského úřadu navrhoval ustavit Středomořskou unii, ťukali si snad všichni evropští politici na čelo,“ píše Krystlík s tím, že jde ale o dobrou myšlenku.

Podle něj Sarkozy vycházel z toho, že středomořské pobřeží Evropy, zejména kvůli členitosti a délce, se nedá proti ilegálním návštěvníkům oplotit. Členy Středomořské unie se měly stát všechny státy přiléhající ke Středozemnímu moři plus některé další bohaté státy. „Základní Sarkozyho představou bylo, že by se v přímořských státech, zejména v zemích Maghrebu, zvýšila pomocí organizačních opatření a dotacemi natolik životní úroveň, že by si uprchlíci z nitra Afriky tam dorazivší řekli, proč by putovali dál do Evropy, když již zde je o mnoho vyšší životní úroveň než u nich doma.

Celý text je ZDE

Krystlík přiznává, že dnes situace vypadá vlivem nestability v Libyi a občanské války v Sýrii poněkud jinak, ale Sarkozyho princip je prý i nadále platný. Jedním z možných řešení celé situace je prý více utěsnit hranice. Zejména jižní hranice Libye. „Německo podle dostupných informací již připravuje instruktory pro výcvik libyjských pohraničníků,“ podotkl Krystlík.

Dalším řešením je podle něj uposlechnout výzvy afrických států ležících jižně od Maghrebu, která prý byla vznesená již před rokem. „Zda by si koloniální státy nepřevzaly svá bývalá území do své správy, že domorodé vlády na to nestačí. To by mohlo poskytnout příležitost účinně zabrzdit příliv uprchlíků do Evropy,“ uvedl Krystlík s tím, že obdobný cíl sledují úvahy o rekolonizaci zemí Maghrebu. „Zde je ale otázkou, zda by si to ony země nechaly líbit,“ dodal.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…