Töpfer: Pro 100 diváků nehrajeme. Tratili bychom 150 tisíc na představení. Musíme vydělávat

04.05.2020 11:52

I když divadelní scény mohou od 11. května fungovat a začít hrát, mnohé z nich tak neučiní. Důvodem je to, že se jim nevyplatí hrát pro 100 diváků, jak nyní povolila vláda. Hostem rozhovoru ČT24 byl ředitel vinohradského divadla v Praze Tomáš Töpfer.

Töpfer: Pro 100 diváků nehrajeme. Tratili bychom 150 tisíc na představení. Musíme vydělávat
Foto: Jan Janula
Popisek: Tomáš Töpfer
reklama

"Doufám, že ostatní chaotická opatření naší vlády nejsou stejně nekompetentní a nekvalifikované jako toto rozhodnutí. Hrát pro sto diváků v divadle na Vinohradech, které má kapacitu 604 diváků, je vlastně nemožné. Já vím, že každý příměr kulhá, ale to je stejné, jako bych vám řekl, že můžete jet autem do Brna, ale smíte si natankovat jen dva litry," uvedl Töpfer. 

Anketa

Chcete, aby byl Pavel Novotný zvolen poslancem PS PČR?

4%
96%
hlasovalo: 27158 lidí

"Když budeme hrát pro sto diváků při dodržení všech těch hygienických předpisů, tak ztráta za každé představení se pohybuje něco mezi 140 až 150 tisíci korunami. Takže kdybychom odehráli třicet představení do konce sezony, je to čtyři a půl milionu, jestli dobře počítám a obávám se, že magistrát hlavního města Prahy by nám ty peníze asi těžko doplatil," dodal Töpfer.

"Provoz divadla a prodej vstupenek se nedělá z týdne na týden. Lístky do divadla se kupují na tři měsíce dopředu, takže to není tak jednoduché, rozjet ten Titanic," míní Töpfer.

Náklady jsou podle jeho slov při představení stejné, i když tam bude sedět sto nebo 640 diváků. "A my si musíme na ten provoz vydělat. Vláda nás dostala do opravdu nezáviděníhodné situace, protože my vypadáme jako nevědčníci, jako pyšní, kterým nestačí 100 diváků. Ale tak to prostě není," sdělil Töpfer. 

Jedním z problémů, které Töpfer zmínil, je i to, že jeho divadlo má 180 zaměstnanců, kterým musí běžet mzdy. "Protože překážka není na jejich straně," uvedl. Nezávislé scény nemají podle něj takové náklady. "Ale plus minus jsme na tom všichni podobně," dodal. Závěrem pak zmínil, že se těší na diváky a věří, že se od září nebudou bát divadelní scény navštěvovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …