Topkař Niedermayer s Mládkem si u Moravce notovali. Ale pak došlo na těžbu uhlí a bylo po souladu

27. 9. 2015 13:23

Prvními hosty nedělních Otázek Václava Moravce České televize byli ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Řešili především skandál automobilky Volkswagen. Jak dopadne na Česko, které žije především z autoprůmyslu? Kdo ví, on prý totiž nelže jen Volkswagen, ale údajně všichni. Hrozivá slova zazněla také na adresu Číny. A nakonec se hosté pohádali o prolomení limitů těžby uhlí.

Topkař Niedermayer s Mládkem si u Moravce notovali. Ale pak došlo na těžbu uhlí a bylo po souladu
Foto: Volkswagen
Popisek: Volkswagen
reklama

Podle Mládka bude tento skandál mít vliv i na českou ekonomiku. „Minimálně krátkodobě,“ upozornil ministr s tím, že se to dotkne především českých subdodavatelů než např. Škody Auto. Niedermayer prý nebyl skandálem až tak překvapen a obává se toho, jaký dopad na pověst automobilky bude mít fakt, že lhala. Ve světě totiž řada lidí při výběru auta dá na co nejekologičtější provoz.

Ministr by nemaloval čerta na zeď

Ve vysílání ovšem také zaznělo, že o emisích lžou vlastně všechny automobilky, protože současné technologie neumožňují dosahovat takových hodnot emisí, jaké jsou požadovány. „Lžou všichni, a to už od emisní normy Euro 4.“ Tato hrozivá slova pronesl jeden z automechaniků.

Europoslanec s ním však nesouhlasil. To je prý pohled, který nejčastěji zaznívá v motoristických časopisech, ale vozy již dnes mohou být ekologičtější. Doplatí na to především akcionáři. „Protože americký právní systém je neúprosný,“ zaznělo z úst Niederamyera s ohledem na chystané žaloby v USA.

Mládek však nechtěl být tak pesimistický. Německý průmysl netáhnou jen výroba a prodej aut, stojí na mnohem širších základech, takže není ohrožen, ale každopádně platí, že má na štítu šmouhu, kterou bude třeba vyleštit. Rozhodně by prý nemaloval čerta na zeď.

Pozor na Čínu

Někdejší člen Rady České národní banky Niedermayer ale trval na svém. Tento skandál německou ekonomiku může poškodit, přičemž jí nijak nepomohou ani současné problémy v Číně. „Čína má ten problém, že je její ekonomika stavěna na komunistickém základu s centrálním plánováním,“ varoval.

Mládek mu dal částečně za pravdu. „Když jdete po předměstích Šanghaje, vidíte stavby, které vedou odnikud nikam, někdo si na ně půjčil a teď je bude muset splácet. Jen nesouhlasím s tím, že za to může centrální plánování, přirovnal bych to spíše k naší situaci z 90. let, kdy jsme tady měli problém s IPB. A v Číně bude několik takových IPB,“ varoval šéf resortu průmyslu.

Hosté se shodli na tom, že to Česko ovlivní jen částečně, protože drtivá většina našeho exportu míří do EU, a nikoli do Číny, byť se nesmíme tvářit, že Čína neexistuje, jak jsme to činili v minulosti. V horizontu několika měsíců se má také na půdě Světové obchodní organizace rozhodovat o tom, zda už je čínská ekonomika ekonomikou tržní. Jak to vidí Mládek? „Čínská ekonomika nepochybně je ekonomikou tržní, ovšem se státními zásahy,“ podal názor. A státní zásahy vidíme prakticky ve všech zemích. V konečném důsledku půjde při rozhodování o této otázce o ekonomické i politické ohledy.

TTIP

Ve studiu České televize došlo také na euroatlantickou obchodní dohodu TTIP, která je podle Niedermayera naprosto zásadním stavebním kamenem v dalších obchodních vztazích mezi dvěma velkými celky. „Naše vláda tady má velmi jasnou pozici, kolegové pana Mládka odvedli velký kus práce,“ vychválil kabinet Niedermayer. Jen je třeba rozptylovat lži, které o této dohodě existují. Pokud např. europoslanec Jan Keller (ČSSD) tvrdí, že TTIP velmi zkomplikuje např. pořádání farmářských trhů, tak to podle Niedermayera rozhodně není pravda.

Mládek dal svému kolegovi ve studiu za pravdu. Tato dohoda přinese podle jeho názoru nová pracovní místa i lepší ochranu evropských spotřebitelů, pakliže si budou chtít nakoupit např. na amerických serverech.

Hádka o limity a sociální otázku

Jestliže si politici prvních 40 minut v diskusi relativně notovali a souhlasili spolu, do ostrého sporu se dostali kvůli prolomení limitů těžby uhlí. Současná energetická koncepce je podle Niederamyera už teď velmi zastaralá a nepočítá s moderními trendy.

Mládek s tím ovšem důrazně nesouhlasil. Zdůrazňoval, že současná koncepce pracuje s moderními trendy, ale to není jediná věc, na kterou musíme brát ohled. „Je tu také sociální otázka. Nemáme jen hnědé uhlí, máme i uhlí černé, které se těží na Ostravsku, a tam už teď vidíme určité napětí,“ upozorňoval ministr. Pokud se podaří naplnit předpoklady energetické koncepce, nebudou prolomeny limity v oblasti Horního Jiřetína. O tom ale bude jasněji až okolo roku 2020, byť je dnes pravděpodobnější, že pod touto obcí se těžit nebude.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…