Totální chaos? Britská premiérka odvolala očekávané hlasování parlamentu o brexitu

10.12.2018 18:43

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí odpoledne odvolala chystané hlasování o dohodě mezi Velkou Britání a Evropskou unií o odchodu ostrovního království z evropského společenství. Předsedkyně vlády v posledních dnech neustále opakuje, že Velká Británie dohodu potřebuje a to, co dokázala domluvit, je prý maximum možného. Nálada v britském parlamentu je však taková, že by byla dohoda odmítnuta, čemuž se chce Mayová vyhnout.

Totální chaos? Britská premiérka odvolala očekávané hlasování parlamentu o brexitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie
reklama

Theresa Mayová v dolní komoře britského parlamentu oznámila, že ač sama hlasovala pro setrvání ostrovního království v EU, je odhodlána respektovat vůli většiny občanů britského království a hodlá dotáhnout do konce Brexit. Trvá však na tom, že je třeba uzavřít dohodu s EU tak, aby byl odchod pro ostrovní království co nejvýhodnější. Případný odchod bez dohody nepovažuje za dobrý.

„Jak jsem řekla předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi, tato dohoda je tou nejlepší a jedinou možnou dohodou,“ zdůraznila britská předsedkyně vlády s tím, že nejproblematičtějším bodem je prý teď spor o povahu hranice mezi Irskem a Severním Irskem. A právě proto, že dojednanou dohodu považuje za maximum možného, prosadila odložení hlasování o ní, aby zvýšila šance na to, že dohoda parlamentem projde.

Mayová má za to, že se i tento sporný bod podaří vyřešit, ale severoirská Demokratická unionistická strana Mayové vyčítá, že pro vyřešení problému hranice neudělala dost. Demokratická unionistická strana (DUP) je přitom koaličním partnerem konzervativců Theresy Mayové. Bez jejich podpory nemá Mayová v parlamentu zajištěnou většinu.

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn byl vůči Mayové ještě tvrdší než její koaliční partneři. Prohlásil, že premiérka Mayová „ztratila kontrolu nad událostmi“ a vláda se ocitla v „totálním chaosu“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…