Totální úder Zemana na BIS: Vymýšlí si, že se to tu hemží špiony. Když ale mají najít islámského teroristu, který existuje, nenajdou nic. Čučkaři

06.12.2018 22:51

Po dalším týdnu se na stole pořadu Týden s prezidentem objevila nová aktuální témata, na která nejen česká politická scéna upíná v posledních dnech svou pozornost. Prezident Miloš Zeman tak s moderátorem Jaromírem Soukupem debatoval především nad výroční zprávou BIS nebo dopisem od eurokomisaře kvůli střetu zájmů Andreje Babiše.

Totální úder Zemana na BIS: Vymýšlí si, že se to tu hemží špiony. Když ale mají najít islámského teroristu, který existuje, nenajdou nic. Čučkaři
Foto: Screen: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.
reklama

Soukup úvodem rozhovoru prezidentovi předeslal, že v jednom ze svých pořadů měl věštce, který předpovídal budoucnost České republiky. Sdělili mu prý, že až Zemanovi uplyne mandát, stane se právě on dalším prezidentem. „Tak tomu bych nevěřil,“ smál se Zeman a ke slovům věštců projevil značnou nedůvěru.

Před čím byste měl na úřadu ale varovat? Nechtěl Soukup opustit téma. „Vadí mi závistiví a sebevědomí blbci, nejvíce jich je mezi novináři. Ale i mezi politiky, zejména mezi těmi neúspěšnými, co dovedli své strany k pěti procentům a ve Sněmovně vystupují, jako by jim patřil svět,“ řekl prezident.

Z čeho se naopak Zeman ve své funkci nejvíce těší, jsou výjezdy do krajů a plná náměstí občanů. „Mám rád, když si s lidmi vyměňujeme názory, je to věcná, klidná diskuse. Jen občas se objeví blbeček s červenou kartou, ale tento živočišný druh pomalu vymírá,“ poznamenal prezident, jehož podpora mezi veřejností stoupá a je již nadpoloviční.

Pozornost se přesunula na dění aktuálních dnů. Druhé čtení zákona o státním rozpočtu je probírán ze všech možných stran. Diskutuje se, proč se rozpouští 22 miliard korun na účtech národního majetku.

Anketa

Jste hrdí na Armádu České republiky?

12%
78%
hlasovalo: 9992 lidí
Stranou pozornosti nezůstal ani fakt, že po téměř třiceti letech od zahájení prodeje státního majetku už nebudou výnosy vázány na konkrétní účely. Vláda s nimi bude nakládat po svém. Koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů prosadila přes odpor Senátu novelu zákona o takzvaném Fondu privatizace, kde je nyní téměř dvaadvacet miliard korun. Od ledna půjdou mimo jiné na vyšší důchody. Zeman to podle svých slov vítá. „Má to být rozpuštěné do výdajů státního rozpočtu, a to je v pořádku. Proč by měly bez užitku ležet na účtě, když se mohou investovat,“ řekl jasně.

Dále Zeman zmínil, že není spokojen s tím, že novým policejním prezidentem bude od soboty Jan Švejdar, dosavadní ředitel pardubické krajské policie. „Jsem zklamán, jeho priority jsou drogy a dopravní. Já ale říkal, že je potřeba mít funkční finanční policii, která by stíhala ekonomickou kriminalitu,“ sdělil Zeman s tím, že jestli ji vynechal, tak to nepokládá za dobrou věc.

Tento týden vyšlo několik průzkumů volebních preferencí a oblíbenosti politiků. Ukázaly prý, že lidé ocenili Zemanovo státnické vystupování týkající se mely okolo premiéra Babiše a kauzy jeho syna Babiše mladšího, který díky tomu také posílil. Na to má prezident jasné, trochu žertovné vysvětlení. „Pravda je prostá a dobře utajovaná. Existuje tu úderka Slonková a Kubík, jejímž základním cílem je zvyšovat popularitu Babiše,“ usmíval se Zeman s tím, že recept na to mají ten, že provádí jednu pitomější akci za druhou.

„Ale takových pitomců je víc, tak se možná dohromady zaslouží o to, že pokud budou takto dál efektivně pracovat, za tři roky bude mít Babiš tolik poslanců, že nebude potřebovat žádného koaličního partnera. Oni ve skrytu duše Babiše tak milují a stydí se to přiznat, že mu pomáhají alespoň takhle,“ nepřestával se bavit na účet investigativních novinářů prezident.

Následně prezident okomentoval i závěry zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) o pronikání ruského a čínského vlivu do Česka. Pro tuto zprávu prý BIS podle jeho slov překvapivě nemá žádné důkazy, ač právě fakty podložené informace mají být její gró. „Na základě zkušenosti člověk, který šest let čte zprávy BIS, jak veřejné, tak neveřejné, mohu říct, že kde byste důkazy očekával, tam nejsou. Neprozrazuji žádné tajemství, než je tajemství o neschopnosti BIS,“ nebral si Zeman servítky.

Anketa

BIS varuje před nepřátelským vlivem Ruska. Obáváte se ruského vlivu v ČR?

hlasovalo: 23587 lidí
Pokračoval s tím, že za celých šest let nepřinesla konkrétní údaj o tom, že by se jí snad podařilo odhalit ruského nebo čínského špiona. „BIS má rozpočet tři miliardy korun z našich daní. A ona by si jej ráda zachovala a pokud možno navýšila. Tak jak to má jinak dokázat? Musí veřejnost přesvědčit o své užitečnosti,“ má jasno Zeman a dodává, že když bude BIS plácat o tom, že se to tu hemží špiony, tak věří, že pro holt méně informované lidi se zdá takové plácání přesvědčivé.

Dále hlava státu zmínila, že i prezident má právo zadat BIS úkoly, z jejich plnění byl prý ale opět zklamán. „Já zadal jeden – odhalovat islámské teroristy na českém území. Stalo se ale to, že v těch šesti letech mě BIS neustále upozorňovala, že muslimská obec je naprosto mírumilovná, že se tu nic neděje,“ kroutil hlavou nad tím, že pak se stalo to, že hlava muslimské obce, imám, uprchla do zahraničí, bylo po něm vyhlášeno pátrání a je obviněn z podpory a financování terorismu. „A tohle ani nebylo ve veřejné, ani v neveřejné zprávě BIS,“ poznamenal udiveně.

„BIS jsou čučkaři, kde mají najít teroristu, který existuje, nikoho nenajdou. Vymýšlí si špiony, mohu naznačit, že v částech důkazů nebyl ani jeden,“ řekl na závěr k tomuto tématu prezident.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Další kauza, která se hrne na premiéra Babiše z médií, se týká toho, že právníci Evropské komise jej podezírají ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel. Předmětem vyšetřování jsou dotace udělené firmám holdingu Agrofert. Babiš označil analýzu EU za lži. „Právní oddělení Evropské komise sepalo zprávu, která ve stejný den ve stejném znění unikla do tří médií blízkých Bruselu,“ poznamenal Soukup. „Uznávám. Jen naivní člověk by se domníval, že je to čirá náhoda,“ sdělil prezident.

„Takzvaný Lex Babiš, který uložil Babišovi, aby své jmění převedl do svěřenského fondu, byl sice zákon, který jsem vetoval. Žádný zákon ČR nemá být zaměřen vůči jediné konkrétní osobě. Byl jsem ale přehlasován. Jako prezident jsem povinen zastávat zákony ČR, a to i proti Evropské komisi. Když se na zákoně Lex Babiš někomu něco nelíbí, když od léta v Evropě začala platit přísnější opatření, tak ať někteří poslanci navrhnou změnu tohoto zákona,“ řekl Zeman s tím, že pokud Babiš neporušil českou legislativu, tak nemá rád, když Evropská komise diktuje, jak mají vypadat naše zákony.

Pokud Evropská komise uzná, že střet zájmů z pohledu zpřísněného evropského předpisu existuje, tak nám může nařídit vrátit dotace, které firma Agrofert získala, namítl moderátor. „Pane Soukupe, jistě víte, kdy budou evropské volby. Co si myslíte, že se v Bruselu teď děje? Každý by tam rád zůstal na svých dobře placených místech a snaží se manifestovat, že jsou nadřazení národnímu právu. S tím nesouhlasím,“ dodal prezident.

Problém také je, že akcie svých firem Agrofert Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů, kde nad správci fondů vykonává dohled i jeho životní partnerka Monika Babišová. Na to prezident zmínil harmonizaci evropského a národního práva. „To se legálně udělá pouze tak, že Poslanecká sněmovna provede v Lex Babiš zásah, který vyloučí rodinné příslušníky. A Babiš se i nadále bude řídit národními zákony, a ne nějakou evropskou směrnicí,“ uzavřel Zeman s tím, ať nenastupujeme na podivnou a kluzkou cestu, kdy se budeme řídit evropským právem a budeme ignorovat národní zákony, které jsme přijali v Poslanecké sněmovně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

14:48 Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

O délce doby přetrvávání protilátek po prodělání nemoci covid-19 se v posledních měsících vedly dlou…