Totální válka: Buď půjde Hašek, nebo já, říká šéf ČSSD Sobotka

31.10.2013 8:31

Svůj pohled na dění v ČSSD prezentoval v deníku Právo předseda strany Bohuslav Sobotka. Podle něj situace dospěla tak daleko, že vedení strany bude muset opustit buď on, nebo místopředseda Hašek. Zároveň prý současná situace a veřejná podpora, kterou dostává, může být vhodným prostředním pro širší změny ve straně.

Totální válka: Buď půjde Hašek, nebo já, říká šéf ČSSD Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Toho schůzka u prezidenta velmi namíchla. „Já jsem v té době seděl v televizi a jako blbec jsem vyprávěl o tom, co bude ČSSD dělat po volbách,“ rozčiluje se. Přitom v té době prý už byla domluvena většina dvaceti členů předsednictva, kteří jej měli vyzvat k odstoupení. A jako vrchol všeho jej nechali ještě v neděli dopoledne jít do debaty na TV Prima, kde „jako úplný pitomec“ vyprávěl, jak chce ČSSD vést povolební vyjednávání.

Mnohem horší než samotná schůzka u prezidenta bylo podle něj to, co na jejím základě dělali její účastníci na stranickém předsednictvu. „V politice jsou různé tajné schůzky, některé se dokonce i utají. Ale problémem je až pubertální nezralost kroků, které Michal Hašek a Jeroným Tejc podnikli na jednání předsednictva strany,“ říká Sobotka.

Kompletně a ze všech stran k válce v ČSSD ZDE

Takové jednání podle něj hrubě ČSSD poškodilo, a proto je nezbytné s ním něco udělat. „Musí přijít katarze. Těší mě, že to ČSSD nakoplo, členové se dožadují, aby se sešly okresní výbory, aby se tam mohli vyjádřit. Chtěl bych situace využít k něčemu pozitivnímu, aby ve straně nastaly širší změny,“ plánuje.  

Jak by takové změny měly vypadat, naznačil i v rozhovoru pro deník MF Dnes. Tam nejprve zopakoval, že jeho odpůrci se na předsednictvu zachovali „jako malé děti“ a pak je vyzval, aby ze svého jednání vyvodili osobní odpovědnost.

Pak přímo zaútočil na lídra vzbouřenců Michala Haška. „Myslím, že po desátém listopadu (datum zasedání ÚVV, které má rozhodnout - pozn. red.) musí odejít buď Hašek, nebo Sobotka z vedení ČSSD. Strana nemůže mít dvě hlavy,“ domnívá se Sobotka s tím, že Hašek již dlouhou dobu odmítá respektovat, že na sjezdu nebyl zvolen předsedou.

S Haškem prý původně počítal do vyjednávacího týmu i do vlády, teď jej však vyzývá, aby sám přijal odpovědnost za své kroky. Nikde totiž prý není záruka, že Michal Hašek nebo Jeroným Tejc nebudou své chyby opakovat v budoucnu.

„Nechci nikoho odsuzovat, sám jsem právě zažil pokus o svou popravu, takže teď nejsem úplně v náladě, abych to dělal já,“ dodává vzápětí. Přiznává však, že vlna veřejné podpory, kterou pociťuje, ho velmi „nakopává“.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

14:48 Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

O délce doby přetrvávání protilátek po prodělání nemoci covid-19 se v posledních měsících vedly dlou…