Toto Putin napsal po summitu v Minsku. Podívejte se

28.08.2014 20:46

Ruský prezident Vladimir Putin považuje minský summit, kde se setkal i s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, za celkem vydařený. Mimo jiné i proto, že mohl znovu upozornit na „škodlivost“ případné implementace asociační dohody mezi Ukrajinou a EU. Uvedl to v hodnocení své pracovní cesty do Běloruska, kde novinářům prozradil i „malé tajemství“.

Toto Putin napsal po summitu v Minsku. Podívejte se
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

„Opět jsme upoutali pozornost našich partnerů, jak evropských, tak i ukrajinských, na to, že implementace asociační dohody mezi Ukrajinou a EU přináší významná rizika pro ruskou ekonomiku. Předvedli jsme to s odkazem na text dohody, výslovně jsme vycházeli z konkrétních článků této dohody,“ uvedl Putin mimo jiné v rámci hodnocení minského summitu s tím, že Rusko má jiné normy a předpisy než Evropská unie, a tudíž by nemohlo dodávat své zboží na Ukrajinu a zároveň by Ukrajina nemohla vyvážet své produkty do Ruska.

S představiteli Evropské unie i Ukrajiny se bude prý ruský prezident snažit najít nějaké řešení. „Pokud nedosáhneme žádné dohody a naše obavy se nebudou brát v úvahu, pak budeme nuceni přijmout opatření k ochraně naší ekonomiky. A uvedli jsme, jaká opatření to budou. Právě proto naši partneři by měli všechno zvážit, přijmout příslušná rozhodnutí. Každá strana tohoto procesu může přijímat jakákoliv rozhodnutí v rámci své pravomoci. Jsme všichni suverénními státy a budeme respektovat jakoukoliv volbu našich evropských a ukrajinských partnerů. Věříme, že se stejným respektem budou přijímat také naše opatření na ochranu své ekonomiky,“ konstatoval Putin.

Problém s přepravou plynu přes Ukrajinu do Evropy

Novinářům v dokumentu, ve kterém poskytl odpovědi na jejich dotazy ohledně své pracovní cesty do Běloruska, neváhal prozradit „malé tajemství“. Ruská plynárenská společnost Gazprom prý předem zaplatila za tranzit plynu do Evropy, nicméně její ukrajinský protějšek Naftogaz tuto zálohu vrátil. Prakticky se tak údajně přeprava ruského plynu k evropským spotřebitelům ocitla ve vzduchoprázdnu.

„Copak s tím bude dále? To je záležitost, jež čeká na svého pilného výzkumníka, kterým mají být naši evropští a ukrajinští partneři. My plníme všechny podmínky smlouvy. Kdybychom teď přijali nějaké návrhy, dokonce v oblasti slev – ani to nejde, berouce v úvahu, že Ukrajina se odvolala k rozhodčímu soudu. Jakékoliv naše akce v oblasti slev by bylo možno použít u soudu. Byli jsme zbaveni této příležitosti, i kdybychom ji chtěli použít, i když jsme byli vstřícní a shodili sto dolarů,“ uzavřel ruský prezident.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …