Toto se mohlo zvrhnout v horkou válku s Ruskem, která by začala třeba kvůli diplomatickému kufříku, varuje Bašta

10.05.2020 8:55

V rámci letošních 75. oslav Dne vítězství sleduje někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta, snahy vytvořit nový pohled na dějiny a zmiňuje operace některých členských států na východě Evropy, jejichž cílem bylo vyostření vztahů s Ruskou federací. Situace by se podle něj mohla snadno zvrhnout v horkou válku, která by začala třeba kvůli diplomatickému kufříku.

Toto se mohlo zvrhnout v horkou válku s Ruskem, která by začala třeba kvůli diplomatickému kufříku, varuje Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Prvním takovým krokem se stala zářijová rezoluce Evropského parlamentu k paktu Molotov – Ribbentrop, která obvinila Sovětský svaz z rozpoutání nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva. Na tento nový pohled na dějiny letos navázalo vyjádření Evropské komise, která konstatovala, že koncentrační tábor v Osvětimi osvobodila spojenecká vojska, nikoliv tedy Rudá armáda a maršál Koněv. 
 
Kolem něho se již od 21. srpna 2019 schylovalo k další psychologické operaci s jeho pomníkem v Praze 6. Úkol byl jasný, socha musí zmizet ještě před výročím. „Inu, když se revidují dějiny, většinou se to týká symbolů. Jedny se bourají, druhé zase stavějí. Praha se nechtěla nechat zahanbit Ukrajinou a Pobaltím, takže kromě odstranění sochy maršála postavila v Řeporyjích památník příslušníkům Ruské osvobozenecké armády – tzv. vlasovcům. Jako výraz vděčnosti za pomoc Pražskému povstání, dodává Bašta.

 
„Komunálním politikům nijak nevadilo, že stavějí pomník příslušníkům SS... Jinak prosluli jako váleční zločinci v Bělorusku, Polsku, na Ukrajině a nakonec i v Československu,“ podotkl někdější diplomat. Sympatie k nacismu nakonec vyjadřuje i drobná řeporyjská plastika – sovětský tank T-34 přikrytý helmou nacistického Wehrmachtu.

 

Anketa

Věříte, že Kreml vyslal agenta, který měl odpravit starostu Prahy 6 Koláře?

hlasovalo: 36922 lidí
Pražské provokace nakonec vyvolaly ruskou odvetu, která dostala podobu nově přijatého zákona o ochraně vojenských hrobů a válečných památníků, který dává možnost ruským orgánům činným v trestním řízení stíhat i trestné činy spáchané v zahraničí. Starostovi Prahy 6 a členům zastupitelstva tak hrozí až 360 hodin veřejně prospěšných prací, ocitnou-li se na území Ruské federace. 
 
Poté se na stránkách Bakalova Respektu objevil článek o tom, že z Moskvy do Prahy přilětel ruský diplomat, jehož návrat byl vyhodnocen jako bezpečnostní riziko pro dva či tři pražské komunální politiky, protože dotyčný měl kufřík a v kufříku ricin. „Ukázalo se, že redaktoru Kundrovi někdo předal zprávu BIS, která o návratu akreditovaného pracovníka velvyslanectví informovala. Zda součástí té zprávy bylo i obvinění Ruské federace ze státního terorismu, nevíme,“ píše Bašta.
 
Vzhledem k tomu, že zděšená Bezpečnostní informační služba podala trestní oznámení na pachatele mimo službu kvůli prozrazení tajné informace, vypadá to podle něj jako velmi pravděpodobná verze událostí. „Ve Stodůlkách zřejmě pracuje reinkarnace strážmistra Flanderky z Putimi. Ricinová aféra se vrátila jako bumerang a zasáhla ty, kdo ji vypustili,“ podotýká dále Bašta.
 
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vystoupil v ČT a zastal se pražských komunálních politiků proti ruskému zastrašování a podkopávání demokracie a varoval Ruskou federaci. O článku 5 zatím nemluvil. 
 
Bašta si v kontextu s tím vzpomněl na výrok George Friedmana, že dnešní NATO je špatná aliance ve špatný čas. „Soukromě si myslím, že pana generálního tajemníka ten ricinový bumerang taky praštil. Díkybohu za pandemii koronaviru,“ dodává.
 
„Původně měly být letošní 75. oslavy Dne vítězství docela přelomové, protože u západních hranic Ruské federace velení NATO naplánovalo největší vojenské cvičení od skončení studené války. Manévry se nakonec kvůli koronavirové pandemii neuskutečnily. Při tomhle přístupu by se odvolané manévry mohly snadno zvrhnout v horkou válku, která by začala třeba kvůli diplomatickému kufříku,“ uzavřel Bašta.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…