Toto se prý zvažuje: Radek John šéfem NKÚ

06.04.2012 8:29

Na neobsazený post prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu si prý myslí předseda Věcí veřejných Radek John. Uvedl to server Česká pozice s tím, že premiér Petr Nečas tento nápad rozhodně nepodpoří. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek to dokonce bere jako velikonoční vtip.

Toto se prý zvažuje: Radek John šéfem NKÚ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Věcí veřejných Radek John
reklama

Věci veřejné zřejmě nejsou na kolenou, jak by se podle posledního vývoje v koalici i podle zveřejňovaných volebních preferencí mohlo zdát. Podle serveru Česká pozice mají nadále vysoké ambice a usilují o to, aby se prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu stal jejich předseda Radek John. Funkční období na tomto postu je devět let, prezident má přitom minimální odpovědnost, ale přístup k ohromnému množství citlivých informací.

Informaci o požadavku Věcí veřejných na obsazení šéfovského křesla v NKÚ potvrdily serveru důvěryhodné vládní zdroje s tím, že předseda ODS a premiér Petr Nečas tento nápad určitě nepodpoří. Nejmenší koaliční strana prý rovněž usiluje o návrat předsedy svého poslaneckého klubu Víta Bárty na ministerstvo dopravy v případě, že nebude v probíhajícím procesu odsouzen. A pro místopředsedkyni Karolínu Peake by VV rády získaly křeslo ministryně spravedlnosti.

Nejvyšší kontrolní úřad by rovnou mohl řídit Janoušek

Nevěřícně kroutil hlavou nad úvahou o obsazení místa šéfa NKÚ Radkem Johnem místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Neslyšel jsem to. Nevěřím ale, že je něco takového mohlo vůbec napadnout. Chápu to pouze jako velikonoční vtip. Dávalo by to ale větší logiku, kdyby Věci veřejné na tento post navrhly přímo Romana Janouška. Alespoň by nemusely řídit NKÚ přes loutku,“ řekl Kalousek pro Českou pozici.

Po nuceném odchodu odsouzeného Františka Dohnala nemá NKÚ od 20. února letošního roku prezidenta. O tom, kdo bude šéfem tohoto úřadu, rozhoduje sněmovna v jednokolové volbě a kandidát na prezidenta NKÚ musí dostat hlasy nadpolovičního počtu přítomných poslanců. Zvýšený zájem Věcí veřejných o NKÚ je zřetelný již několik měsíců.

Věci veřejné projevují o NKÚ zájem už od února

Letos v únoru strana prosadila na jednání koaliční skupiny K9 rozšíření pravomocí NKÚ, kde navrhla rozšířit kontrolní činnost na hospodaření obcí a krajů. „Věci veřejné ale navíc navrhují rozšíření pravomocí i na kontrolu hospodaření firem, ve kterých je většinovým vlastníkem obec, kraj nebo stát, jako například České dráhy či Dopravní podnik hlavního města Prahy,“ prohlásila tehdy místopředsedkyně strany Karolína Peake.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jih
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…