Toto všechno prý chystá Babiš na živnostníky a podniky, píše server

20.02.2015 12:15

Neobvykle přísný dohled nad živnostníky a podniky hodlá dle serveru Echo24 zavést ministr financí Andrej Babiš. Každý z nich prý bude od roku 2016 povinně účtovat na elektronické registrační pokladně, která bude online napojena na finanční úřad. Opatření by mělo omezit daňové úniky.

Toto všechno prý chystá Babiš na živnostníky a podniky, píše server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Tvrdý postup vůči podnikatelům je dle Echo24 popsán v návrhu zákona o evidenci tržeb, který prý ministr před týdnem rozeslal k připomínkám svým vládním kolegům. Ministerstvo financí se údajně inspirovalo Chorvatskem, kde podobné opatření platí již dva roky.

Povinnost účtovat elektronickou pokladnou prý nebudou mít jen plátci DPH, tedy podnikatelé s obratem nad milion korun ročně, ale úplně všichni, kdo sami přiznávají daň z příjmu. Podle ministerstva financí je to prý nezbytné. Není totiž vyloučeno, že lidé, kteří nepřiznávají roční příjmy ve výši milionu korun, mohou podvádět a tajit některé tržby, aby se platbám DPH vyhnuli.

„Za současného stavu nelze spolehlivě určit, kdo skutečně nedosahuje dané hranice obratu. Smyslem zavedení elektronické evidence tržeb je právě tento stav narovnat,“ potvrdila Echu24 mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Kontrolovat živnostníky, jestli vydávají účtenky, a zákazníky, jestli je skutečně odeberou, údajně dostane za úkol celní správa. Celníci budou mít dle Echa24 právo živnost efektivně zlikvidovat tím, že provozovnu na dva roky zavřou, případně vyměří pokutu až půl milionu korun. Živnostník prý sice může proti zásahu celníků podat námitku, ta však nemá odkladný účinek a její vyřízení má na starost místní ředitel Celní správy.

Zákon by měl začít platit od prvního ledna 2016, kdy si údajně mají elektronické pokladny pořídit hospodští a hoteliéři, v červenci 2016 všichni podnikatelé v maloobchodu a velkoobchodu, od ledna 2017 se povinnosti údajně nevyhne žádný podnikatel ani živnostník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…