Tradiční sraz šlechty v Karlových Varech. Komornější, než dříve

31.07.2022 17:19 | Reportáž

Dotklo se světové šlechty nějak významně zdražování, politický i ekonomický neklid? Zdá se, že nikoliv. Na karlovarském dostihovém závodišti si dala dostaveníčko „elita s modrou krví“. Po dvouleté pauze, zapříčiněné covidem, se zde opět uskutečnily radovánky v rámci několikadenního pobytu v lázeňském městě plném plesů, maškarních bálů, opulentních hostin a přátelského setkávání.

Tradiční sraz šlechty v Karlových Varech. Komornější, než dříve
Foto: Václav Fiala
Popisek: Sraz šlechty v Karlových Varech

Zdá-li se, že letos byl počet účastníků o něco menší, je to pravda. Nezapříčinila to ale ani tak bezpečnostní situace a „blbá nálada“, ale skutečnost, že akce se dříve vždy konala na začátku dostihové sezóny, tedy koncem dubna. Letos mimořádně o prázdninách – a to bylo vidět. Řada šlechticů a šlechtičen je prostě na dovolené – od francouzského Cannes přes Monte Carlo až třeba po karibské ostrovy, Mauritius či Polynésii. A tak se na karlovarském závodišti sešlo něco přes stovku hostů a na bálech a plesech takové dvě stovky, což je zhruba o polovinu méně než v tradičních jarních dnech.

Dřevěný koníček

Každý ročník je zdůrazňován vřelý vztah mezi laickými návštěvníky dostihů a šlechtou. To potvrzuje i hlavní organizátor celé akce Oron Kartener. Lidé s modrou krví nejsou jen z Evropy. Nechyběli ani Američané, Korejci a další. Je však pravdou, že tentokrát se příliš vzácných nálevníků nevypravilo mezi „dělný lid“, který sázel na dostihové koně dvaceti- nebo padesátikoruny. Vysvětlení je nasnadě – vzrůstající nebezpečí covidu. A tak šlechta raději zůstávala na hlavní tribuně ve společnosti drahého šampaňského a pak ještě kolem nabídky na vybrané delikatesy, které byly samozřejmě striktně odděleny od veřejnosti a hlídány bezpečnostní agenturou, aby si mohli hosté typu „von“ či „graf“ nerušeně pochutnávat. Co snesli s benevolencí jejich vlastní, bylo fotografování běžnými smrtelníky.

Každoročně – tedy s výjimkou covidu – je na programu dostih bujné bujaré mladé šlechtické krve, která nikoliv vsedne do sedel, ale zmáčkne nohami a hýžděmi dřevěné koníky a ve cvalu přeskočí malou překážku. I když této pro sraz typické akci nepřálo zrovna počasí a pršelo jak z konve, nedošlo k žádným pádným a zdravotním problémům a po stovce metrů závod skončil. Vítězství připadlo jednomu z mladších účastníků, zhruba třicetiletému švédskému šlechtici.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostanou Češi rozum až v zákopech? Petr Cibulka varuje

14:20 Dostanou Češi rozum až v zákopech? Petr Cibulka varuje

Všechno diriguje Moskva. Její elity – tajné služby KGB a GRU – nás vědomě vedou ke třetí světové vál…