Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

23.06.2024 21:13 | Zprávy
autor: Radek Kotas

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se brání spekulacím, že si v rámci novely zákona o vysokých školách pro sebe chystá „trafiku“ v čele akreditační agentury. „O pozici usilovat nebudu,“ slibuje. Pochopení od lidí na sociálních sítích se však ministrovi ani tak nedostává a mnozí mu připomínají jeho předchozí komunikaci a kauzy, které se s jeho působením ve vládě a Senátu pojí. „Nechápu, že vás někdo podezříval, že byste takovou funkci vůbec chtěl! Vždyť k ní nenáleží ani byt, ani maják…,“ strefují se komentující do Beka.

Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

Bekovo ministerstvo v tomto týdnu představilo novelu zákona o vysokých školách, v níž se vyskytuje úprava postavení Národního akreditačního úřadu, znamenající, že by namísto ní vznikl formálně nový úřad. Právě tato změna by znamenala, že by o své místo přišel její dosavadní šéf Robert Plaga.

Mezi změnami je rovněž nová podmínka, aby byl šéfem úřadu pouze docent anebo držitel vyššího akademického titulu s alespoň deseti lety praxe akademického pracovníka. Přestože odpracované roky Plaga splňuje, podmínku vyššího titulu by již s Ph.D. vyhovět nedokázal.

Změna se má odehrát na popud Ministerstva školství navzdory tou, že Evropský registr zajišťování kvality vysokého školství, kvůli němuž začala novela vznikat, nic takového nepožaduje, což podněcuje spekulace, že je pravým účelem změn Bekova touha Plagu „vyštípat“ a připravit si „trafiku“ na dobu, až skončí coby ministr.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…