Trampoty pražského lidovce Čižinského. Podpořil tradiční rodinu a po pár dnech se spěšně omlouvá

18.06.2018 18:24

V Poslanecké sněmovně proti sobě teď stojí dva nesmiřitelné tábory poslanců. Jeden tábor by rád prosadil možnost, aby mohly klasická manželství uzavírat i homosexuální páry. Druhý tábor chce ústavně ochránit manželství jako svazek mezi mužem a ženou. Poslanec Jan Čižinský (zvolený za KDU- ČSL) se původně přidal ke druhému táboru. Jenže teď totálně otočil.

Trampoty pražského lidovce Čižinského. Podpořil tradiční rodinu a po pár dnech se spěšně omlouvá
Foto: hns
Popisek: Jan Čižinský
reklama

Podle informací serveru Echo24.cz prošel lidovecký poslanec Jan Čižinský zajímavou názorovou proměnou. Původně se stavěl proti poslancům, kteří chtěli homosexuální svazek postavit na roveň klasickému manželství. Podpořil návrh konzervativně smýšlejících poslanců, kteří chtěli přímo do ústavy zaznamenat, že manželství je svazek mezi mužem a ženou. Konzervativní návrh podepsali poslanci za ODS, TOP 09, KDU-ČSL či Jaroslav Foldyna z ČSSD.

Jenže pak se cosi stalo a Čižinský oznámil, že tento konzervativní legislativní návrh nepodpoří. „Podcenil jsem ale, že bude vnímán v symbolické rovině jako útok proti lidem, kteří chtějí vytvářet rodiny se stejným pohlavím obou rodičů. To mne velmi mrzí a všem, kteří byli takto dotčeni, se omlouvám,“ uvedl Čižinský na sociální síti Facebook.

Jeho názorová otočka může souviset se snahou uspět v komunálních volbách s hnutím Praha sobě, které se k homosexuálním párům staví vstřícně. Tuto úvahu ostatně potvrzuje i vyjádření Čižinského kolegyně v zastupitelstvu Prahy 7 producentky Hany Třeštíkové.

„Jana Čižinského znám dlouho, rozhodně to není žádný homofob. Nečekal, že to bude interpretováno tímto způsobem a že bude v jednom pytli s lidmi, jako jsou Jaroslav Foldyna nebo Václav Klaus ml., se kterými hluboce nesouhlasí,“ uvedla v sobotu Hana Třeštíková. Ta také řekla, že se účastní pochodu Prague Pride a poslední tři ročníky festivalu zaštiťovala.

Čižinský je od minulých komunálních voleb starostou Prahy 7, která má pověst velmi „liberálně“ orientované čtvrti. Čižinský byl dlouhé roky členem KDU- ČSL, ovšem poté, co založil hnutí Praha sobě a kandiduje s ním v komunálních volbách byl přinucen své členství přerušit.  V Poslanecké sněmovně však zůstává členem lidoveckého klubu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…