Trapná situace pro liberální média. Robejšek si všímá, co svými slovy způsobil Macron

27.04.2019 15:16

Politolog Petr Robejšek se vysmál liberálním médiím. Ta prý tak dlouho a tak vehementně podporovala Emmanuela Macrona, až se jim francouzský prezident odvděčil tím, že je hodil přes palubu.

Trapná situace pro liberální média. Robejšek si všímá, co svými slovy způsobil Macron
Foto: Vít Hassan
Popisek: Petr Robejšek oznamuje "změnu stylu." Realisté se prošli Prahou
reklama

Od poloviny listopadu do ulic francouzských měst vyráží každou sobotu tisíce lidí, aby daly najevo nesouhlas s politikou prezidenta Emmanuela Macrona. Ten se chystal ulevit na daních nejbohatším a naopak zvednout daň u pohonných hmot. Tato zpráva vyhnala do ulic víc než 200 tisíc rozzlobených občanů. Ve žlutých vestách se postavili Macronovi na odpor.

Dnes už sice nevyráží do ulic tolik nespokojenců, ze stovek tisíc se v Paříži staly jen tisíce a v dalších městech spíše stovky, ale demonstrace stále neutichají. Prezident Emmanuel Macron po šesti měsících protestů nespokojencům definitivně ustoupil a podle Robejška v podstatě oznámil, že odvolává své plány, s nimiž vyhrál volby a udělá něco, co původně udělal – ještě víc zadluží Francii.

Fotogalerie: - Francie povstala

V Paříži se konaly protesty proti vládě Emmanuela ...
Demonstranti byli ve žlutých reflexních vestách
Policisté bránili vstupu i na některé ulice kolem ...
Nad Paříží létaly vrtulníky
Policejní obrněnci
Policejní zábrany v ulicích Paříže

Zároveň tak podle Robejška Macron hodil přes palubu liberální média, která ho dlouho podporovala a žluté vesty vykreslovala jako antisemitskou skupinu.

„Prezident se jim totiž za jejich podbízivost neodvděčil a naopak je dostal do trapné situace. Ve svém včerejším vystoupení totiž Macron otevřeně protiřečil těm, kteří ho v posledních měsících na úkor objektivity podporovali. Prohlásil, že demonstranti ‚oprávněně pociťovali nezájem o jejich problémy a nespravedlnost vůči nim‘. Řekl i to, že se i on sám ‚choval tvrdě a místy nespravedlivě‘, a omluvil se,“ napsal na blogu Aktuálně.cz Robejšek.

Otázkou je, z čeho Macron francouzské dluhy zaplatí. Robejšek jednu možnost vidí. Francouzský prezident už řadu měsíců volá po tom, aby proběhla reforma EU, aby se prohloubila evropská integrace. Možná tak činí proto, aby snáz dosáhl na německé peníze.

„Ale to půjde po volbách do Evropského parlamentu ještě hůře než doposud. V Německu je jen těžko představitelné nějaké mocenské seskupení, které by chtělo platit za prodlužování stagnace à la francaise,“ uzavřel Robejšek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…