Trávit aktivisty, to je oblíbený sport Kremlu. Sadisté, uhodil ruský opozičník

22.08.2020 8:56

Nejvýznamnější ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj leží v nemocnici. Podle jeho spolupracovníků byl otráven. Britský Channel 4 připomíná, že během dvaceti let vlády Vladimira Putina v Ruské federaci byla otrávena či přiotrávena řada kritiků Kremlu. Jeden z otrávených, opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza, který slezl hrobníkovi z lopaty, označil travičské metody Kremlu za sadistické.

Trávit aktivisty, to je oblíbený sport Kremlu. Sadisté, uhodil ruský opozičník
Foto: pexels.com
Popisek: Jed
reklama

Alexej Navalnyj byl podle jeho spolupracovníků otráven. Jed měl mít v čaji, který vypil na letišti před odletem ze sibiřského Tomsku do Moskvy. V letadle se mu udělalo zle, stroj neplánovaně přistál v sibiřském Omsku a Navalnyj skončil v jedné z tamních nemocnic.

S jedem v těle se musel potýkat i další ruský politik a aktivista Vladimir Kara-Murza, který podle svých vlastních slov dobře ví, jak to funguje. Ačkoli za otravou podle jeho názoru stojí místo loajální k Putinovi, prý budou do omrzení tvrdit, že s tím nemají nic společného.

Když se podíváte na to, co se děje teď už dvacet let, od té doby, co je v naší zemi Vladimír Putin u moci, zaznamenáte celou řadu těchto případů, jak v Rusku, tak samozřejmě mimo Rusko. Případy Litviněnko a Skripal ve Spojeném království. Lidé, kteří se nějakým způsobem zprotivili Putinovu režimu, jsou oběťmi útoků jedy,“ uvedl opoziční aktivista.

„Kromě případů Litviněnka a Skripalových bylo mnoho dalších. Viktor Juščenko, bývalý prezident Ukrajiny, Jurij Čekačíchin, který na záhadnou otravu jedem v roce 2003 zemřel, byl to prominentní ruský investigativní novinář a opoziční poslanec. Já jsem byl otráven dvakrát, v letech 2015 a 2017. V obou případech řekli lékaři mé manželce, že mám pět procent pravděpodobnosti, že přežiju. Takže já jsem velmi vděčný, že tady dnes jsem a mohu s vámi mluvit. Myslím to opravdu vážně. Ale vždycky, když dojde k těmto otravám, mluvčí Kremlu vyjde a pokrčí rameny a řekne ‚víte, s námi to nemá nic společného, nic se nedokázalo, kde je důkaz?‘ ptají se. Jenže to je otázka, na kterou záměrně neexistuje žádná odpověď, protože důkaz by měl pocházet z nezávislého vyšetřování, které však ruské úřady nechtějí povolit,“ pokračoval.

Útoky jedem považuje Kara-Murza za sadistické, protože když tělo upadne do kómatu, zeslábne natolik, že se pak člověk musí učit např. znovu chodit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

12:47 Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

„Přístup demobloku k dovolbě Rady ČT je skandální,“ říká publicista Pavel Černocký ohledně stále odd…