Tresty pro Čechy. Zatímco Piráti vstupují do vlády, v Bruselu řeší jinačí věci

08.11.2021 11:32 | Komentář

Mají být za tzv. nenávistné výroky trestáni v EU všichni stejně, tedy podle toho, co se stanoví v Bruselu a ne ve státech EU? Podle návrhu Evropské komise ano. Svého času se k němu vyjádřily stovky Čechů. A nyní tento návrh připomenul pirát Marcel Kolaja. Chce zjistit, jaká vidí členové a příznivci strany úskalí. Postoj mají Piráti v europarlamentu totiž už vyjasněný. Jsou pro, záměr komise prý jde správným směrem. Ale musí se prý jednat o skutečně vážné případy a musí existovat záruky svobody slova.

Tresty pro Čechy. Zatímco Piráti vstupují do vlády, v Bruselu řeší jinačí věci
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Anketa

Bude Pekarová Adamová lepší předsedkyní Sněmovny, než byl Vondráček?

3%
95%
hlasovalo: 19092 lidí
Jak jsme informovali v dubnu letošního roku, Evropská unie zamýšlí sjednotit boj proti nenávistným výrokům, a to tím, že by zákony byly stanoveny na evropské úrovni. Unie tak může učinit prostřednictvím článku 83 Smlouvy o fungování EU, jelikož ten ji opravňuje zavést trestní právo pro všechny země a vyžadovat jeho plnění členskými zeměmi.

Zatím tak může činit ohledně terorismu, obchodu s lidmi, sexuálního vykořisťování žen a dětí, nedovoleného obchodování s drogami, nedovoleného obchodování se zbraněmi, praní peněz, korupce, padělání platebních prostředků, počítačové kriminality a v rámci potírání organizovaného zločinu. Podmínkou je, že jde o „závažné trestné činy s přeshraničním rozměrem“ a se „zvláštní potřebou boje proti nim na společném základě“.

K nim by měly přibýt „zločiny z nenávisti“, postihující nejen rasu a náboženství, ale také pohlaví, sexuální orientaci, zdravotní postižení a věk. I v rámci těchto projevů by EU mohla stanovit jakousi maximální úroveň svobody projevu a nutit poté všechny členské země, aby vše nad touto hranicí potíraly. To vše díky tomu, že státy při podpisu dohody umožnily EU přidávat další skutky na seznam. Nenávistné nadávky vůči menšinám či postiženým se tak nyní mohou ocitnout hned vedle terorismu.

Zdůvodnění nalézá EU v průzkumech, podle kterých ta či ona menšina zažila na sociálních sítích nenávistné projevy. Státy podle EU „jednají samostatně neuspokojivě nebo nekoordinovaně“, čili lze prý jít pouze cestou společných unijních norem bez ohledu na jurisdikce jednotlivých zemí. Posuzování, co ještě je svobodný projev, a co jsou již nenávistné výroky tak dle unijních orgánů nepřísluší nikomu jinému, než právě jim. Po upozornění na tento záměr se proti němu ozvaly stovky lidí, EU však prohlásila, že se hodlá zabývat hlavně tím, co říkají k tématu veřejné instituce a organizace působící v této oblasti.

O tomto návrhu sjednocení „boje proti nenávisti“ nyní informoval Piráty místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja na stránkách Pirátského fóra. A spolu s touto informací předložil dotazník, který má zmapovat názory panující v evropských pirátských stranách ohledně tohoto záměru. „V průzkumu se vás chceme zeptat, jaká vnímáte úskalí související se záměrem komise,“ uvedl. Piráti mají na vyplnění dotazníku čas do 15. listopadu.

Dotazník v podstatě shrnuje to, co již bylo oznámeno: „Unijní seznam trestných činů by mohl být rozšířen o nenávistné projevy a trestné činy z nenávisti z dalších důvodů – jedná se o pohlaví a sexuální orientaci, jakož i zdravotní postižení a věk. Cílem je stanovit minimální standardy tak, aby všichni občané měli v celé EU stejnou úroveň ochrany před diskriminací a násilnými činy.“

Ovšem obsahuje také pozici Pirátů v Evropském parlamentu. „Uvědomujeme si závažnost a rozsah problému a podporujeme hledání různých řešení za předpokladu, že jsou přiměřená a nabízejí silné záruky svobody projevu. Věříme, že záměr komise jde správným směrem, trváme ale na tom, že bychom měli kriminalizovat pouze závažné a extrémní případy podněcování k nenávisti a dohodnout se na kritériích pro určení takových případů.“

Jinými slovy jsou Piráti v europarlamentu pro, pokud by šlo o „skutečné a bezprostřední nebezpečí násilí vyplývající z vyjádření a úmyslu řečníka podněcovat diskriminaci, nepřátelství nebo násilí“. A dodávají: „To by mělo být doprovázeno pečlivým zvážením kontextu ze strany soudnictví s přihlédnutím k různým faktorům. Pokud Evropská komise iniciativu navrhne, pokusíme se zajistit, aby tyto silné záruky byly její součástí.“

Průzkum ovšem nemusí vyplňovat jen členové některé z pirátských stran. Členství nebo přízeň pirátské straně není nijak ověřována, je jen „na dobré slovo“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Názory

Souhlasíte se mnou, že jsou dnes lidé z jiným názorem než má tato vláda označováni za troly, dezinformátory či nějakou pátou kolonu? A tito lidé zase opačný tábor nazývají pražskou kavárnou apod. Jak přesně byste chtěla tyto lidi stmelit? Jde to vůbec? Slibovali to už mnozí a zatím přilili spíš olej...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

12:07 „Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

Všechno nasvědčuje tomu, že většina domácností se bude muset letos alespoň z části o Vánocích uskrom…