Třetí neštěstí Evropy kvůli Německu, rozpad EU, Římská říše před pádem. Oslovili jsme politiky po schválení povinných kvót a padala silná slova. Jen kníže Schwarzenberg a Pavel Telička kárali...

22.09.2015 21:29

Čeští politici jsou až na výjimky zklamáni rozhodnutím ministrů vnitra EU, kteří proti vůli českého ministra Milana Chovance a tří jeho kolegů prosadili povinné kvóty pro imigranty. Výjimkami jsou Karel Schwarzenberg a Pavel Telička. Všichni ostatní volili silná slova a začíná se mluvit i o konci samotné EU.

Třetí neštěstí Evropy kvůli Německu, rozpad EU, Římská říše před pádem. Oslovili jsme politiky po schválení povinných kvót a padala silná slova. Jen kníže Schwarzenberg a Pavel Telička kárali...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády se setkali příznivci i odpůrci přijmutí syrských uprchlíků do ČR. Demonstrace se obešla bez vážnějších incidentů
reklama

Jednání ministrů vnitra o imigrační krizi nakonec v Bruselu vyústilo v hlasování o schválení kvót na běžence. Ty tvrdě prosazovalo zejména Německo, proti se stavěly především země Visegrádské skupiny, za což si vysloužily řadu nelichotivých nálepek v západních médiích. Nakonec se však ze skupiny oddělilo Polsko, které hlasovalo pro zavedení kvót. Jejich změna postoje prý v průběhu jednání překvapila všechny, zejména země „V4“.

Kromě zbylých zemí Visegrádu a Rumunska, hlasujících proti, nehlasovalo pro přijetí kvót Finsko, které se zdrželo hlasování. Kvóty byly vyměřeny pro 120 tisíc běženců, kteří mají v současnosti oficiálně být na území EU. České republice by podle ČT měly připadnout tři tisíce z nich. Tvůrcem návrhu, který se objevil až v průběhu jednání, byl ministr vnitra Lucemburska, předsedající země EU.

Ministr vnitra Milan Chovanec, který po celé odpoledne z Bruselu informoval veřejnost přes Twitter o průběhu jednání, nakonec výsledek shrnul: „Velmi brzy zjistíme, že císař je nahý. Dnes prohrál zdravý rozum!“ Po několika minutách se na ministrově Twitteru objevil další vzkaz: „Některých zemí se kvóty netýkají. Mají totiž s EU vyjednanou výjimku. ČR výjimku nemá. Vyjednavačem byl tehdy Pavel Telička.“

Telička, dnes europoslanec za ANO, svému koaličnímu partnerovi odepsal: „Tak nám schválili kvóty. Hm, ale nikde nemohu najít, co ministr místo nich navrhoval. Ono totiž bez komplexního protinávrhu se v EU nedá uspět.“

Teličkův šéf z hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš, na svém Twitteru napsal: „Kdyby byl přijatý trvalý přerozdělovací mechanismus, je to konec Evropy.“ A po chvilce ještě dodal: „Vypadá to, že svobodné a normální zůstanou v horizontu pár let jen Maďarsko, Slovensko a Česko, když udrží jednotný směr.“

Karel Schwarzenberg naopak ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz kritizoval vládu, že do poslední chvíle proti kvótám bojovala. „Pokud si správně pamatuji, současná vláda nastupovala se závazkem, že bude výrazně proevropská,“ připomněl. A pak přidal latinské přísloví: „Quidquid agis prudenter agas et respice finem,“ což v překladu znamená: „Cokoliv činíš, čiň prozřetelně a ber v úvahu výsledek.“ „EU je demokratická a v demokratických institucích musíme přijmout i nepříjemná většinová rozhodnutí,“ zdůraznil předseda TOP 09. „Evropská unie není jen zdroj dotací, ale politické uskupení,“ zakončil.

Ministr zemědělství Marian Jurečka se vyjádřil na svém Facebooku: „Kvóty v praxi schengenského prostoru nic neřeší, je to taková Potěmkinova vesnice. Potřebujeme reálná řešení a konkrétní kroky,“ napsal.

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna si myslí, že začíná poločas rozpadu EU. „Odmítnutí kvót není o odmítnutí solidarity nebo o odmítnutí lidí v nouzi. Je to odmítnutí něčeho, co není řešením. Ale jen pokrytectvím těch, kteří za celý problém mají největší spoluzodpovědnost,“ dodal Foldyna pro ParlamentníListy.cz. „Evropská unie je dnes jako Římská říše v roce 406,“ dodal.

Stanislav Huml, další poslanec ČSSD, souhlasí s odmítnutím kvót a prý to vyjádřil již opakovaně. „Jsme plnohodnotnými členy EU a nelze se nechat vydírat dotacemi,“ vzkázal. Sympatický je mu prý postoj slovenského premiéra Roberta Fica, který prohlásil, že rozhodnutí ministrů neakceptuje a využije všechny možnosti, aby jej zmařil. A rovněž postoj českého ministra vnitra Milana Chovance, který hovořil o porážce zdravého rozumu.

Zdeněk Škromach, místopředseda Senátu za ČSSD, považuje násilně prosazované kvóty za nepřijatelné. „Německo nejprve vyslalo signál, že všichni běženci jsou vítáni, pak uzavřelo hranice a teď je vnucuje jiným,“ shrnul vývoj.

Poslanec Marek Černoch trvá na původním postoji hnutí Úsvit: „Absolutně odmítáme kvóty, a to i za cenu sankcí. Nikdo nám nebude diktovat, co musíme. Jsme suverénní stát a budeme v zájmu bezpečnosti našich občanů rozhodovat o podobných věcech sami,“ prohlašuje šéf poslanců Úsvitu. Nesmíme podle něj dovolit, aby to zde vypadalo jako v některých státech západní Evropy. „Žádné no-go zóny, sociální nepokoje, bezpečnostní a zdravotní rizika,“ trvá na svém Černoch. „A pokud nás silné státy budou chtít trestat, je to signál, jak vnímají suverenitu evropských států. To by byl důvod zvážit setrvání v EU,“ dodává poslanec pro ParlamentníListy.cz.

Miroslava Němcová z ODS varuje, že povinné kvóty uprchlíky v žádném případě nezastaví. „Naopak vyslaly signál: Evropa přijímá. A to povzbudí další migrační vlnu,“ obává se bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Němcová si myslí, že podstatnou informací je náhlá změna postoje Polska. Donald Tusk podle Němcové zřejmě zpracoval Poláky, že musejí za jeho funkci „evropského prezidenta“ platit. „Visegrád přestal mít smysl, neobstál jednotně v největší krizi od pádu komunismu,“ obává se Němcová. „Evropská unie bohužel vykročila na cestu rozpadu také, nátlakem přijímané nesmysly ji pohromadě neudrží,“ dodala Němcová pro ParlamentníListy.cz.

Její stranický kolega Jan Zahradil byl ovšem na svém Facebooku vůči Polsku shovívavější: „Moc bych se nepohoršoval nad ‚zradou‘ Polska. Tahle polská vláda ví, že za pár týdnů končí, protože parlamentní volby koncem října vyhraje Kaczynski a ten je po osmi letech vymete. Tak proč se neudělat v Berlíně a v Bruselu na poslední chvíli hezký?“

Podle Zahradila bychom neměli být překvapeni, když „některý z nich pak vyplave v aparátu Evropské komise, jiný u spolustraníka Tuska v Evropské radě, další dostane fleka v Nadaci Konrada Adenauera (CDU) a někdo zase v Nadaci Wilfrieda Martense (EPP) – jako svého času Miki Dzurinda“. Tak to prý v Evropské unii chodí.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Zahradil přitom již předtím v prohlášení pro Českou televizi rozhodnutí odsoudil. Uvedl, že největším nebezpečím je podle něj fakt, že zde vzniká stabilní většina pod vedením Německa a Francie, která bude schopná v jakékoliv otázce zválcovat ostatní země.

„Když byla přijímána Lisabonská smlouva, která tyto mechanismy zaváděla, politici ČSSD nám včetně pana Sobotky říkali, že nic takového nehrozí. A teď se ukazuje, že to nejen hrozí, ale že už to nastalo,“ připomněl Zahradil.

Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil i Jaroslav Doubrava, senátor za Severočeši.cz: „Je to skandální rozhodnutí, ukazující, jak upřímně to silnější země myslí s rovnoprávností v rámci EU,“ uvedl. Jeho samotného prý rozhodně nepřesvědčí, kvóty bude nadále odmítat.

Začíná se prý zcela vážně bát o evropskou civilizaci. „Německo už dvakrát za posledních sto let přivedlo Evropu do neštěstí. Tentokrát ji vede do třetího, mnohem horšího, trvalého a nenávratného průšvihu,“ obává se senátor. „Brusel si asi nechce připustit, jaký konec evropskou civilizaci a kulturu čeká,“ obává se. Věří, že pro českou vládu bude vzorem postoj slovenského premiéra Fica.

Hlasování v Bruselu bylo podle Doubravy poučné především kvůli postoji Polska: „Poláci svou zradou Visegrádské skupiny jen potvrdili, jak nespolehlivými partnery jsou. Doufám, že ostatní členové budou s jejich nespolehlivostí do budoucna už vždy počítat,“ uvedl.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo, Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …