Třetí světová válka visí nad světem neustále, varoval z rádia Zaorálek

10.02.2017 18:00

Moderátor Janek Kroupa přivítal v pátečních Dvaceti minutách Radiožurnálu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálak (ČSSD). Člen vlády na vlnách Českého rozhlasu hovořil o Ukrajině, o hackerech, kteří napadli ministerstvo zahraničních věcí a o dvou Češích vězněných v Turecku, kteří si mohou odpykat za mřížemi až 15 let za podporu Kurdů. Nakonec došlo i na téma třetí světové války.

Třetí světová válka visí nad světem neustále, varoval z rádia Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Janek  Kroupa si posvítil na systém, jakým Ukrajinci získávají víza přes systém Visapoint. Tento systém je ovlivněn korupcí na ukrajinské straně a Zaorálek si je vědom problému, současně zdůrazňuje, že i tak mechanismus plní svou roli.

„Z těch 140 až 150 tisíc mohlo přes Visapoint projít tak deset tisíc lidí, takže to není zdaleka takový byznys,“ ohradil se Zaorálek. „My máme jistotu, že ten systém nebyl napaden. My tady brzdíme Ukrajince, protože tu najednou nechceme mít 150 tisíc Ukrajinců dalších a v tom smyslu to funguje. Pokud jde o korupci, tak mi bezpečnostní služby potvrdily, že nedošlo ke korupci na naší straně. Dokonce je to tak, že to funguje ve 33 zemích a z toho jen ve dvou jsou takovéhle problémy,“ zdůrazňoval ministr.

Člen vlády také vysvětloval, že stále neví, kdo stál zas hackerským útokem na ministerstvo zahraničí. Ale není to zas tak nic překvapivého. „Když jsem přijel na jednání ministrů zahraničí, tak mi kolegové řekli – vítej v klubu. Podobné problémy mají v Polsku, v Nizozemsku... a teď to dokonce řeší i Rakousko,“ prozradil Zaorálek. Host trval na tom, že se útok podobal napadení, kterému byl vystaven server Demokratické strany v USA. Nechtěl k tomu však přiznat nic víc. Faktem je, že hackeři mohli získat některé citlivé informace, ale v žádném případě informace utajované.

Ve druhé polovině pořadu se Zaorálek věnoval také situaci dvou Čechů vězněných v Turecku. „Já doufám, že to dopadne dobře, což podle mého znamená, že by se mohli vrátit do Česka a nemuseli by si odpykat trest v Turecku,“ zaznělo z úst hosta. Jinak však informacemi také šetřil. Probíhají jednání s tureckou stranou a Zaorálek by nerad odkrýval karty.

Nakonec přišla na přetřes i hrozící třetí světová válka. „Třetí světová válka, to je něco, čeho se obáváme od konce druhé světové války. Je to hrozba, která visí nad světem neustále a my musíme dělat všechno pro to, aby k ní nedošlo,“ uzavřel své vystoupení ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…