Tři manželky, šestnáct dětí, tři byty za téměř 40 milionů korun. O rodinu ze Sýrie se ve Švédsku královsky postarali

20.09.2017 7:17

Švédsko je dlouhodobě známé svým značně liberálním postojem k přistěhovalecké politice. Jak dokazuje aktuální případ ze Stockholmu, migranti si v této zemi skutečně žijí jako králové. Bohužel často na úkor švédských daňových poplatníků.

Tři manželky, šestnáct dětí, tři byty za téměř 40 milionů korun. O rodinu ze Sýrie se ve Švédsku královsky postarali
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

Před čtyřmi dny Švédští demokraté z části Stockholmu Nacka opět rozvířili debatu o přistěhovalecké politice. Na svém facebookovém profilu informovali, že místní samospráva pořídila pro syrského migranta, jeho tři manželky a šestnáct dětí tři byty v hodnotě 13 950 švédských korun – ubytování v přepočtu za téměř 40 milionů korun; rozvětvená muslimská syrská rodina se mohla nastěhovat i přesto, že ve Švédsku stejně jako jinde v Evropě platí zákaz polygamie.

Jak zdejší buňka opozičních Švédských demokratů uvádí, místní samospráva v oblasti bydlení pro sociální potřeby rozhodně nešetří. „Pro období mezi lety 2016–2019 bylo vyhrazeno pro tyto účely asi 100 milionů švédských korun a letos v červnu bylo k této částce přidáno dalších 150 milionů. Proti tomuto kroku jsme hlasovali ze všech politických stran pouze my,“ tvrdí zástupci Švédských demokratů na Facebooku.“

„Jak může polygamní rodina dostat takovou obrovskou pomoc v zemi, kde je polygamie zakázána? Proč používáte naše peníze na bydlení pro přistěhovalce v době, kdy se zvyšují ceny nemovitostí? Proč podobným způsobem nepomáháte zdejším rodilým obyvatelům?“ dotazují se Švédští demokraté, jejichž komentář zaznamenal obrovskou odezvu a sdílelo jej přes tři tisíce lidí. Tématu se posléze chopila i švédská mutace deníku Metro.

Na přímý dotaz redakce deníku potvrdil městský zastupitel za křesťanské demokraty Jan-Eric Jansson, že informace Švédských demokratů jsou pravdivé. V následném rozhovoru potom přidává šéfka místního sociálního odboru Frida Plym Forshellová podrobnosti. „Před rokem a půl byl vydán nový zákon, podle kterého musí každá obec zajistit pro přidělené migranty bydlení. Do naší městské části přišlo v roce 2016 339 migrantů a my jsme pro ně zajistili 94 nových bytů za více než 300 milionů,“ vysvětluje Forshellová, proč obec takto investovala.

Forshellová dále vysvětluje, že migranti mají zajištěno bydlení pouze dočasně a v případě této konkrétní syrské rodiny zní smlouva na dva roky. Podle šéfky sociálního odboru není překážkou, že hlava rodiny udržuje polygamní svazek. „Ve Švédsku je sice polygamie zakázána, ale přesto existuje mezi migranty asi 300 polygamních svazků. Pokud pochází ze země, kde je to přípustné, naše úřady to tolerují.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zesměšnil ODSáka, co ho chtěl zabít. I šéfa ODS Fialu a demonstranty proti Benešové

10:42 Zeman zesměšnil ODSáka, co ho chtěl zabít. I šéfa ODS Fialu a demonstranty proti Benešové

Celostátní sněm Hospodářské komory ČR nabídl prostor k projevu také prezidentu Miloši Zemanovi. Ten …