Tři pětiny Evropanů se bojí ovlivňování evropských voleb, ukázal průzkum

26. 11. 2018 20:21

Tři pětiny Evropanů se obávají ovlivňování voleb do Evropského parlamentu, které budou koncem května příštího roku. Z českých občanů tyto obavy sdílí v průměru každý druhý. ČTK to dnes oznámilo české zastoupení Evropské komise na základě výsledků průzkumu Eurobarometr.

Tři pětiny Evropanů se bojí ovlivňování evropských voleb, ukázal průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Manipulací a kyberútoků v evropských volbách se podle výsledků šetření obává 61 procent Evropanů a 55 procent obyvatel ČR. „Češi se ve většině otázek od průměru EU sice nijak závratně neliší, ale jsou nápadně důvěřivější vůči internetu a sociálním sítím,“ uvedla komise.

Rizika dezinformací na internetu se obává 62 procent Čechů, zatímco průměr EU je 73 procent. Tyto obavy nesdílí třetina českých obyvatel, zatímco v EU je to v průměru čtvrtina. Podobně 37 procent českých obyvatel se nebojí toho, že by informace, které o sobě nechávají na internetu, mohly být zneužity „k ušití politických vzkazů na míru“. V rámci celé EU je to v průměru 23 procent. Obavy má naopak 62 procent Čechů, průměr EU je 67 procent.

„Z našeho průzkumu vyplývá, že se lidé dezinformací opravdu bojí. Dobrá zpráva je, že čím dál více občanů se k nabízeným informacím staví kriticky a jsou si dobře vědomi temných sil, jež by rády měly vliv na to, co čtou, co si myslí i komu dají ve volbách svůj hlas,“ uvedl ve zprávě k výsledkům místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová k tomu dodala, že Evropané jsou si vědomi, že nadcházející evropské volby budou jiné. „Očekávají více informací o EU a nové tváře v politice,“ uvedla. Boj proti nezákonným manipulacím s údaji a proti dezinformacím musejí podle Jourové vést všechny vlády členských zemí EU a všechny politické strany.

Již v září Evropská komise předložila soubor opatření, aby nadcházející volby do Evropského parlamentu byly svobodné, spravedlivé a bezpečné. Mezi opatření patří požadavek na větší transparentnost politické reklamy na internetu a možnost uložit sankce za nezákonné využití osobních údajů v zájmu záměrného ovlivňování výsledku těchto voleb.

Více informací o EU a o tom, jak ovlivňuje jejich každodenní život, by podle průzkumu chtělo 43 procent respondentů. Více mladých mezi kandidáty by chtělo 31 procent dotázaných. Průzkum Eurobarometr o demokracii a volbách byl proveden v září ve všech 28 členských státech EU, dotazováno bylo 27 474 respondentů ve svých domácnostech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…