Tři poslanci zároveň řídí vysoké školy. Konference rektorů by to chtěla zakázat

05.12.2013 22:14 | Zprávy
autor: nem

Děkan či rektor by zároveň podle rektorů neměl vykonávat funkci poslance. Na čtvrtečním zasedání se Česká konference rektorů vyslovila také proti pravidlům financování vědeckých projektů z EU, které se prý neustále mění. Chtějí zároveň, aby se ministerstvo vymezilo proti pobočkám zahraničních vysokých škol.

Tři poslanci zároveň řídí vysoké školy. Konference rektorů by to chtěla zakázat
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Rektoři vysokých škol

V říjnových parlamentních volbách získali poslanecký mandát děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice Simeon Karamazov (ODS), děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích František Vácha (TOP 09) a rektor brněnského Vysokého učení technického Karel Rais (zvolen za hnutí ANO). Raisovi ale v lednu mandát rektora končí.

"Souběžné vykonávání funkce poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a funkce rektora nebo děkana považuje Česká konference rektorů za neslučitelné, zejména z důvodu časové zátěže," shodli se ale ve čtvrtek rektoři. V případě, že by nejvyšší zástupci univerzit vykonávali obě funkce, utrpěly by tím prý jejich akademické povinnosti. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka si také někteří rektoři myslí, že by tímto mohla utrpět politická neutralita školy. Ke složení mandátu ale nemůže děkany ani rektory nikdo nutit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Grónsko

Postavíte se veřejně za Grónsko? Půjdete proti vládě, která to udělat nechce? Otázkou je, zda by to teda na nás vrhalo dobrý stín, když bude něco jiného činit vláda a něco jiného prezident. Jestli nás pak v zahraničí bude brát vůbec někdo vážně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec. Vláda má důvěru. Opozice zase vztek na Babiše

20:50 Konec. Vláda má důvěru. Opozice zase vztek na Babiše

Vláda Andreje Babiše má nadále důvěru Sněmovny. Pro návrh na nedůvěru se vyslovilo 84 poslanců opozi…