Tři zaměstnanci ČT, tři provalené útoky na Babiše. Režisér konspiruje: Snaží se někdo dohnat Sněmovnu a ČT ke konfliktu a destrukci vedení televize?

15.10.2019 20:10

Neprofesionální, manipulativní, propagandistické. Taková pojmenování používá pro popis některých přešlapů ve zpravodajství České televize slavný režisér a profesor Jiří Svoboda. Podle něho takový přístup poškozuje celou instituci. Rada ČT musí vyvodit postih. Možná prý jde o záměr, jak změnit poměry v televizi.

Tři zaměstnanci ČT, tři provalené útoky na Babiše. Režisér konspiruje: Snaží se někdo dohnat Sněmovnu a ČT ke konfliktu a destrukci vedení televize?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Režisér Jiří Svoboda
reklama

“Česká televize se dopustila šíření skandálních fake news!” konstatuje zostra profesor Svoboda v úvodu. Podle něho je ostudné, že dobré jméno tak významné veřejnoprávní instituce poškozují přešlapy ve zpravodajství. “Někteří lidé, kteří se vydávají za redaktory/redaktorky, kompromitují hrubě pověst České televize naprostým amatérismem.  A k tomu nemohu mlčet,” uvádí.

Vzhledem k tomu, že pro ČT sám často natáčí filmy, situace kolem zpravodajství ho mrzí o to víc. "Čas od času upozorňuji ve svých glosách na to, že Česká televize je významnou kulturní institucí, která produkuje hrané filmy a dokumenty, které by bez ní v komerčních televizích nikdy nevznikly a na diváky by tak zbývaly pokleslé kusy zábavy, devastující už tak pokleslý vkus publika. To ovšem neznamená, že lze přehlížet tak neslýchaný amatérismus (nebo záměrnou manipulaci), jaký předvedla Západočeská redakce ČT. Paní s mikrofonem s logem ČT sňala rozhovor se studentkou průmyslové školy profesora Švejcara v Plzni,” zmiňuje první případ.

Anketa

Mělo by být Turecko za útok a sever Sýrie vyloučeno z NATO?

91%
4%
hlasovalo: 12609 lidí

“Studentka zmasakrovaná propagandou a patrně nátlakem redaktorky, která podle vzhledu nenatáčela jistě ani první, ani dvacátý rozhovor, odvrácená od kamery, elektronicky deformovaným hlasem (jak kdyby šlo o špionážní film) tvrdila, že pedagogický sbor školy vyhrožoval studentům, že položí-li panu premiérovi Andreji Babišovi, který byl na škole hostem, otázky na Čapí hnízdo, budou mít potíže při maturitě,” popisuje známý případ z nedávné doby.

Jenže to prý bylo trochu jinak. “Paní s mikrofonem následně usnadnila (dle veřejných zdrojů) vstup do školy mladíkovi, který se školou neměl vůbec nic společného a hodlal narušit konsensuální dialog studentů a premiéra o jejich uplatnění otázkami na StB či Čapí hnízdo. Jako rozbíječ setkání se neprosadil,” říká slavný režisér.

“Při dalším zpracování z rozhovoru byla vystřižena věta, v níž studentka prohlásila, že sama takový pokyn pedagogů neslyšela, nýbrž ho pouze četla na facebooku. Paní s mikrofonem s logem ČT doufám již není redaktorkou ČT a obdobně ji bude následovat rutinovaný redaktor, který v živém vstupu nazval pana premiéra třikrát opakovaně "bývalým premiérem". Konec konců vystřídal ve stejné pozici již televizí několik,” naráží na podivný opakovaný přešlap zkušeného reportéra Jiřího Hynka.

Profesor Svoboda ve svým výčtu nevynechal nejznámější kauzu v této oblasti, natáčení rozhovoru s Xaverem pro pořad Newsroom ČT24. “Třešničkou na dortu, který svědčí o profesionální úrovni některých děvčat, působících v ČT na pozicích redaktorek, bylo interview redaktorky s redaktorem Českého rozhlasu a televize XTV  Xaverem Veselým, která proti jeho argumentům nebyla schopna vyrazit jediné rozumné slovo, až se člověk obával o její zdravotní kondici,” vyjádřil se režisér.

“Chce-li Rada ČT vystupovat vůči veřejnosti jako její zástupce, musí ze tří uvedených příkladů vyvodit zásadní postih a netvářit se, že nedošlo k hrubé kompromitaci veřejnoprávní televize, zaměřené cíleně ve všech případech vůči premiéru Babišovi. Jinak není možné věřit v nestrannost, ale i způsobilost redaktorů vykonávat svou práci v souladu se zákonem, jenž výslovně stanoví, že je podjatost diskvalifikující,” konstatuje.

Za vším prý může být i konkrétní plán. “Pokud bych ovšem "slyšel trávu růst", jak říkával Petr Pithart, viděl bych v této hromadící se koincidenci konspirativní snahu některých pracovníků dohnat Sněmovnu a ČT ke konfliktu a destrukci vedení ČT. Tím pečlivěji by se celou záležitostí měla zabývat Rada ČT i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání,” 

“Hodlám dát najevo, že nejsem ve svých 75 letech apologetem ČT za všech okolností. Neumětelství a manipulace kompromituje tuto instituci hrubým způsobem. Všechny případy by měly vést k personálním změnám, jak na pozici redaktorů a redaktorek, tak na pozici editorů,” dodává závěrem Jiří Svoboda. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

14:24 Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

Jak se hercům v divadle hraje za časů koronaviru? Jinak než dříve, to je jisté. Publikum je zarouško…