Třicet miliard. I vašich. EU se rozhodla, že Ukrajina potřebuje podpořit

21.02.2022 14:06

Evropská komise se za rekordně krátkou dobu usnesla, že Ukrajina potřebuje ekonomickou podporu, když z ní kvůli napětí uniká kapitál. Hodlá tuto zemi podpořit částkou 1,2 miliardy eur. Za to má Ukrajina provést politické a ekonomické reformy. Tato podpora nebude první, Ukrajina už dostala půjčky v hodnotě 121 miliard korun.

Třicet miliard. I vašich. EU se rozhodla, že Ukrajina potřebuje podpořit
Foto: Repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Anketa

Pokud bude Petr Pavel opravdu kandidovat na prezidenta,...

hlasovalo: 18280 lidí
K podpoře Ukrajiny se nyní rozhoupala Evropská komise. Dle vyjádření poskytne „nouzovou finanční podporu“ ve formě půjček, aby stabilizovala situaci v zemi. Jedná se o sumu 1,2 miliardy eur, tedy 29,19 miliard korun. Pomoc Ukrajině je jedno z nejrychleji schválených rozhodnutí Evropské komise, od návrhu ke schválení uběhlo jen 21 dní. Komise dle vyjádření schválila tento návrh tak rychle, protože napětí mezi Ukrajinou a Ruskem už se podepisuje na ekonomické situaci Ukrajiny, ze které „utíká kapitál“ a ztrácí schopnost obchodovat na mezinárodních trzích.

Finanční podpora Ukrajiny bude prý probíhat po dobu 12 měsíců. A bude záviset na tom, že bude Ukrajina plnit „politické podmínky“ a řídit se programem Mezinárodního měnového fondu. Část fondu by byla uvolněna hned, část pak při řádném plnění podmínek dohodnutých mezi Ukrajinou a EU. Nebude se jednat o první podporu tohoto druhu. EU již Ukrajině poskytla na půjčkách pět miliard eur, tedy 121,64 miliardy korun při dnešním kurzu. Kolik peněz z těchto půjček Ukrajina již splatila, Evropská komise nezmiňuje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…