Třicet miliard. I vašich. EU se rozhodla, že Ukrajina potřebuje podpořit

21.02.2022 14:06

Evropská komise se za rekordně krátkou dobu usnesla, že Ukrajina potřebuje ekonomickou podporu, když z ní kvůli napětí uniká kapitál. Hodlá tuto zemi podpořit částkou 1,2 miliardy eur. Za to má Ukrajina provést politické a ekonomické reformy. Tato podpora nebude první, Ukrajina už dostala půjčky v hodnotě 121 miliard korun.

Třicet miliard. I vašich. EU se rozhodla, že Ukrajina potřebuje podpořit
Foto: Repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Anketa

Pokud bude Petr Pavel opravdu kandidovat na prezidenta,...

hlasovalo: 18353 lidí
K podpoře Ukrajiny se nyní rozhoupala Evropská komise. Dle vyjádření poskytne „nouzovou finanční podporu“ ve formě půjček, aby stabilizovala situaci v zemi. Jedná se o sumu 1,2 miliardy eur, tedy 29,19 miliard korun. Pomoc Ukrajině je jedno z nejrychleji schválených rozhodnutí Evropské komise, od návrhu ke schválení uběhlo jen 21 dní. Komise dle vyjádření schválila tento návrh tak rychle, protože napětí mezi Ukrajinou a Ruskem už se podepisuje na ekonomické situaci Ukrajiny, ze které „utíká kapitál“ a ztrácí schopnost obchodovat na mezinárodních trzích.

Finanční podpora Ukrajiny bude prý probíhat po dobu 12 měsíců. A bude záviset na tom, že bude Ukrajina plnit „politické podmínky“ a řídit se programem Mezinárodního měnového fondu. Část fondu by byla uvolněna hned, část pak při řádném plnění podmínek dohodnutých mezi Ukrajinou a EU. Nebude se jednat o první podporu tohoto druhu. EU již Ukrajině poskytla na půjčkách pět miliard eur, tedy 121,64 miliardy korun při dnešním kurzu. Kolik peněz z těchto půjček Ukrajina již splatila, Evropská komise nezmiňuje.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…