Třicet tisíc mrtvých na covid? Ne, zhruba 17 tisíc. Spočítáno. Profesorka Adámková přidává i zásadní věc k účinnosti vakcín

20.08.2021 20:37 | Reportáž

Podařilo se nám zjistit, že těch 30 000 úmrtí na nemoc Covid-19 je velmi spekulativní číslo. Po přepočítání se nám zdá reálná více než polovina, tedy zhruba 17 000. To uvedla kardioložka a epidemioložka, ale i bezpartijní poslankyně za hnutí ANO, profesorka Věra Adámková, když přednášela veteránům.

Třicet tisíc mrtvých na covid? Ne, zhruba 17 tisíc. Spočítáno. Profesorka Adámková přidává i zásadní věc k účinnosti vakcín
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Lékařka Věra Adámková

"Lůžek pro covidové pacienty má Česko dostatek, ale netřeba jejich počty snižovat. Musíme být připraveni. Lidé se začnou vracet z dovolených, města se začnou zalidňovat a nikdo tedy přesně neví, co bude na podzim," podotkla tuzemská kardioložka a epidemioložka Věra Adámková. Nedávno totiž přednášela o pandemii Covid-19 veteránům ozbrojených sil a bezpečnostních sborů.

Ohledně vakcín

Přestože je léčba virových onemocnění velmi náročná, každá epidemie, přestože může být dlouhodobá, je podle profesorky Adámkové vždy jen dočasná. Vakcinaci jako prevenci zcela upřednostňuje, i když v současnosti ohledně vakcín proti nemoci Covid-19 je hned několik důležitých rozporů. Například člověk, který je očkován, může být opět nakažen.

"Očkování obecně nás má chránit oproti těžkému průběhu nemoci a úmrtí. Proočkovanost také snižuje možnost přenosu viru. Nicméně očkovaný člověk může být nakažen někým s mutací viru. Vakcíny se zaměřily pouze na jednu bílkovinu Covidu-19, kdežto ten má čtyři. S počtem rostoucích mutací tedy klesá účinnost vakcín. Jejich procentuální účinnost se zkoumá. Prostě další výzkum musí odpovědět na mnoho dalších otázek," doplnila.

Anketa

Jste pro zrušení nošení roušek či respirátorů v supermarketech a obchodech?

hlasovalo: 17847 lidí
Výrobci vakcín proti nemoci Covid-19 se podle ní sice snaží dávat přesná data, protože jde o pověst jejich výrobků, ale upřesňující studie o době účinnosti vakcín budou prý až v září. Třeba o tom, kdo má dostat třetí dávku. Ohledně očkování vládne ale mnohem více dohadů, než jen kolem Covidu-19. Zrušení plošného očkování dětí proti tuberkulóze bylo možná předčasné. S tím, jak se svět otevřel, přicházejí do Evropy i v totmo ohledu rizikové osoby.

Nejvíce mrtvých

Bezpartijní poslankyně za hnutí ANO Adámková také vysvětlila, proč v Česku doposud tak moc lidí na nemoc Covid-19 údajně zemřelo: "V minulém roce vláda rozhodla, že kdokoliv bude pozitivní, tak ať zemře na cokoliv, bude to na Covid. Tím jsme se dostali ve srovnávacích tabulkách na dost špatné místo. Hlavně šlo o metodiku. Dánsko a jiné země do takových úmrtí vůbec neuvádějí lidi, kteří mají v daném roce dvě onkologická onemocnění anebo úrazy. Tím se dostávají na jiná čísla."

V Česku proto byla vytvořena pracovní skupina zabývající se kontrolou úmrtí. "Vymínili jsme si, že v ní budou lidé z běžných nemocnic, kteří se o pacienty starají a vypisují listy o prohlídce zemřelého. Těm jsem vždy věřila. Podařilo se nám zjistit, že těch 30 000 úmrtí je velmi spekulativní číslo. Po přepočítání se nám zdá reálná více než polovina, tedy zhruba 17 000. A to jsme stále vše hodnotili velmi přísně," uvedla profesorka, která stála v čele týmu, který vypracoval studii proveditelnosti vývoje české vakcíny na onemocnění covid-19, ale výzkum byl v prosinci přerušen.

Covidová politika

Vzhledem k pandemii také při přednášce padly otázky, ohledně soudů doprovázejících vládní omezení a špinavé práce tuzemských médií. "Za čtyři roky v Poslanecké sněmovně jsem učinila zkušenost, že právo nezná selský rozum. Soudy často rozhodují tak, jak rozhodují, ne kvůli někoho faktickému pochybení, ale protože je nutné uvést pro ně důležité technikálie do odůvodnění. Nejsem právník, nemám lepší odpověď," prohlásila.

Názory na nové nemoci se vždy rozcházejí. Někteří chtějí znát věci evidentní, ověřené, jiným vyhovuje názorový chaos. "Nezlobím se na redaktory, protože takový je jejich styl práce. Uvádět nové a nové zajímavosti. Články o tom, jak se stále zkoumá, zatím se toho moc neví, takže uvidíme, by nikoho nezajímaly. Jednou jsem byla na debatě v televizi, kde sedělo šest lidí. Já přinesla věci z výzkumu, ale na nikoho se pořádně nedostalo. Z takové debaty si nikdo nemohl nic zásadního odnést. Prý to tak chtěl editor. Proto ohledně médií zastávám smírný postoj. Zvláště v dnešní době inforomovat jasně a přesně je dost těžké."

Léčba na dálku

Profesorka Adámková je také předsedkyní správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a říká, že třeba epidemie Covid-19 otevřela dveře distanční medicíně, protože "telefony se žhavily více, než kdy dříve". Proto VZP, tedy největší zdejší pojišťovna, která se stará skoro o šest milionů občanů, před rokem ustavila odbornou pracovní skupinu, aby vymezila pravidla, jak lze provádět léčení na dálku.

"Pracuje se na seznamu výkonů, které by bylo možné takto distančně provádět. A na systému, jak to bude pojišťovnou hrazeno. Doba a technologie k tomu nakročila. Nechceme, aby si někde na Seychelech dva 'podnikatelé' otevřeli virtuální kliniku, najali čtyři mediky a začali radit po telefonu. Vždy musí jít o kamenné zařízení, pacient tam musí mít dokumentaci, musí tam docházet na pravidelné prohlídky a pak lze některé úkony třeba po telefonu i částečně proplácet," podotkla s tím, že pokud se dořeší všechny tyto problémy, bude distanční péče velkým přínosem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Rychetský

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně bylo populistického na návrhu ANO zmrazit platy politiků?

Protože nyní už to chcete taky, když vás k tomu vyzval i prezident. V čem bude váš návrh od toho opozice nepolulistický? A co, že jste (až) nyní tak otočili? A proč je vůbec třeba, aby byly platy politiků pravidelně valorizovány, když spousta jiných skupin lidí, ale i třeba státních profesí se stejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Právo na revoluci je lidské právo.” To neřekl Václavák. Vládu zaujme

17:39 „Právo na revoluci je lidské právo.” To neřekl Václavák. Vládu zaujme

Zvyšuje se počet lidí, kteří se nemohou ze své práce uživit. „Jedna miliarda lidí žije ve slamech a …