„Evropská komise si myslí, že teroristi spáchají trestné činy s legálně drženými zbraněmi? Podle mě je to blbost. Když chce někdo něco spáchat, tak si zbraň sebere nelegálně.“ Takto poměrně zostra začali studenti debatu s našimi europoslankyněmi v Olomouci. Po úvodním představení osob z Evropského parlamentu začala diskuse, v které se jasně ukázalo, že pokud něco středoškolákům na Olomoucku chybí, přehled o politickém dění to nebude.
Slovo si v reakci na první dotaz vzala europoslankyně Michaela Šojdrová. „Evropská komise připravovala směrnici dlouho, ale pak po migrační vlně a větším teroristickém ohrožení byla pod větším tlakem přípravu urychlit. Myslím si, že se to podepsalo na kvalitě návrhu. Když přišel, všichni jsme ho zkritizovali,“ reagovala Šojdrová s tím, že pak doznal materiál změn i zásluhou českých poslanců. Upozornila na to, že Česko má velmi dobrý zákon o držení zbraní a v porovnání s naší praxí jsme konfrontováni se systémem, který nám nevyhovuje. „Budeme se muset přizpůsobit, nicméně jsem přesvědčena o tom, že v praxi vzniknou takové problémy, že se bude směrnice upravovat ve smyslu, jak jsme chtěli my,“ dodala. I když se například tento materiál příliš nepovedl, není potřeba kvůli němu pochybovat o EU. „Kvůli tomu nemusí zanikat Evropská unie, nemusíme jít do žádného referenda, prostě nepodařená směrnice vůči jedné zemi, protože v jiných zemích to problém není,“ podotkla Šojdrová.
Vy jste si to schválili v Bruselu! – Ne, vy jste si to blbě zpracovali...
S tím, že směrnice byla vytvořená pod tlakem, souhlasí i europoslankyně Olga Sehnalová. „Když se dělaly úpravy, do kterých mluvili experti z ministerstev vnitra ze všech 28 členských států, v závěrečném hlasování Českou republiku podpořilo pouze Polsko,“ upozornila také před studenty. „Některé části směrnice jsou dobré, některé mizerné, některé vadí situaci, která je specifická pro Českou republiku,“ dodala.
Europoslankyně Kateřina Konečná pak upozornila na to, že jde o směrnici a bude důležité, jak ji my jako Češi uchopíme. „Pokud bychom se hodně odchýlili, nebude se to Komisi líbit a bude pokračovat jednání. Ale já dělám životní prostředí deset let a za spoustu problémů se směrnicemi, které se týkají životního prostředí, si můžeme sami. Nejsou napsány tak rigidně, jak my si je následně vykládáme v českých zákonech. Velmi často se bohužel dostáváme do toho, že všichni říkají – „To vy jste si schválili v Bruselu“, ale to, že to vlastně přišlo pak na vládu a ministerstvo a bylo to zpracováno nejblbějším možným způsobem, přepsáním holého textu bez logického uvažování, to se prostě stávalo,“ uvedla Konečná. „Já jsem pacifista, raději to dál komentovat nebudu,“ podotkla.
Britové googlovali po brexitu: Co je Evropská unie?
Ani další studentka v otázce nechodila kolem horké kaše a zeptala se na odchod České republiky z Evropské unie: „Jaký je váš postoj?“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá