Trump by chtěl společnou dohodu o odzbrojení s Ruskem. Objevil se však jistý zádrhel

07.05.2020 19:48

Americký prezident Donald Trump dnes hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o společné odzbrojovací dohodě, jejíž součástí by byla i Čína. Ta však doteď o dohodu týkající se odzbrojování nejevila zájem. Trump během hovoru také navrhnul odeslat do Ruska pomoc v boji s pandemií nemoci covid-19 . Jejím obsahem má být zdravotnický materiál.

Trump by chtěl společnou dohodu o odzbrojení s Ruskem. Objevil se však jistý zádrhel
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Společná tisková konference Donalda Trumpa a Vladimira Putina.
reklama

Anketa

Kdo je vám sympatičtější?

hlasovalo: 29533 lidí
„Prezident Trump ujistil, že Spojené státy jsou připraveny k účinné kontrole zbraní, jejíž součástí by bylo nejen Rusko, ale také Čína, a že se těší na budoucí rozhovory s cílem vyhnout se nákladnému závodu ve zbrojení,“ píše agentura Reuters s odkazem na prohlášení Trumpovy kanceláře.

Následně měli oba státníci pohovořit též o pandemii koronaviru. Trump navrhl, že USA pošlou do Ruska zásilku zdravotnického zařízení pro boj proti koronaviru.

Dále se jednání týkalo situace na trzích s ropou a 75. výročí vítězství obou mocností ve druhé světové válce.

Stávající americko-ruská smlouva START o omezení strategických zbraní podepsaná před deseti lety v Praze vyprší příští rok v únoru, ale její osud je kvůli americkému návrhu na zapojení Číny nejistý.

Loni taktéž Spojené státy odstoupily od Dohody o likvidaci raket středního doletu mezi 500 a 5500 km (INF) kvůli tomu, že Rusko mělo vyvíjet raketu, které její limity porušuje. To rozklad dohody potvrdilo.
 
Čína, vlastníci kolem tří stovek jaderných zbraní, zatím nemá chuť do dohody podobného charakteru vstupovat. Naopak Trump již během loňského roku požadoval rozšíření dohody právě o ni, a to v rámci omezování stavu strategických jaderných arzenálů.

Podle listu Vedomosti ruská strana neuvádí, zda americkou pomoc přijala. Stejně tak v komuniké Kremlu chybí zmínka o kontrole zbrojení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…