Trump má plán a křiklouni mu vděčně nabíhají na vidle. Babišův komentátor Macháček odkrývá prezidentovu strategii

03.02.2017 7:59

Předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost Jan Macháček v pátečních Lidových novinách zhodnotil počínání 45. prezidenta USA Donalda Trumpa. Nový pán Bílého domu rozpoutal politický uragán, jeden exekutivní příkaz střídá druhý. Trump tím prý cosi sleduje. Macháček vysvětluje, o co Trumpovi vlastně jde.

Trump má plán a křiklouni mu vděčně nabíhají na vidle. Babišův komentátor Macháček odkrývá prezidentovu strategii
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump
reklama

Ve Spojených státech to teď vypadá, že Američané nemusí řešit nic jiného než přijímání, resp. zákaz vstupu, migrantů ze sedmi muslimských zemí do USA. „Vypadá to, že si leckdo plete stát s agenturou na přijímání uprchlíků. V Americe se v posledních dnech nemluví o ničem jiném,“ zahajuje svou úvahu Macháček.

Ačkoli Trumpovi odpůrci mluví o tom, že se Trump postavil muslimům, čímž popřel americkou tradici přijímání všech imigrantů bez ohledu na původ či víru, není to tak úplně pravda. V Egyptě či v Pákistánu žijí také muslimové a ti do USA mohou. Navíc, Trump už v předvolební kampani mluvil o tom, že ztíží vstup obyvatel některých muslimských zemí do Spojených států. Nový prezident USA zkrátka dělá to, co říkal.  

O co jde Trumpovi?

„Trumpovi odpůrci ještě nepochopili, že to všechno dělá Trump schválně: rychlost, kterou vyexpedovává příkazy, nominace a rozhodnutí, vede k tomu, že jeden ‚skandál‘ překrývá okamžitě druhý a paměť stále rozzlobenějších aktivistů pak trvá sotva pár dní. O zdi na hranici s Mexikem už nikdo nemluví, zrušení Obamacare už je zapomenuto, ‚přežité NATO‘ už nikoho nezajímá, teď všichni šílí ze ‚zákazu muslimů‘, za pár dní se bude řešit něco jiného. Že Trumpovi kritici vypadají jako posedlí, hysteričtí, zaslepení kampaní, bez schopnosti kritického myšlení a rozlišování mezi podstatným a nepodstatným (mimochodem jedna z definic inteligence), je bohužel přesně to, co Trump ke svému úspěchu potřebuje,“ zdůraznil Macháček.

Obratem připomněl, že i Obama vydal několik exekutivních příkazů. Například nařídil uzavření věznice Guantánamo. A tato věznice přesto dodnes stojí. Dokazuje to jen, že ani prezident USA není všemocný. Evropanům podle Macháčka nezbývá než doufat, že Trump narazí na odpor Kongresu, až bude prosazovat to, co sliboval ve vztahu k Rusku, k volnému obchodu či ve vztahu k NATO.

„Zde snad můžeme počítat s razantnějším odporem ze strany Kongresu, armády a profesionální diplomacie, ale spoléhat se na to moc nemůžeme,“ uzavřel varovně Macháček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…