Trump na války kašle, on chce stavět. Ještě budeme vděční Zemanovi. Odteď budujeme nový svět, napsal český filmař

10.11.2016 14:30

Režisér a producent David Martinek vidi v Donaldu Trumpovi krizového manažera pro zchudlou Ameriku a prvního prezidenta planety.

Trump na války kašle, on chce stavět. Ještě budeme vděční Zemanovi. Odteď budujeme nový svět, napsal český filmař
Foto: Repro foto ČT24
Popisek: Donald J. Trump při prvním projevu po zvolení prezidentem USA
reklama

„Tyhle volby ukázaly, jak je svět ve skutečnosti malý a propojený. A jak lidé hluboce vnímají ohrožení míru. A brzkou a hrozící válku na hranicích s Ruskem,“ zmínil úvodem Martinek s tím, že Trump vyhrál volby proto, protože dal jasně najevo respekt k Putinovi. „Pro všechny, kdo ho volili, to byla jasná zpráva. Tenhle chlápek nebude chtít válku,“ poznamenává.

„Je možná divnej, fanfarón, má hrozný účes, velkopanské chování, nablýskaný pozlacený hotely, ale na tanky kašle. On je obchodník. A byznysmen,“ zmínil Martinek. 

Zatímco v Česku a jinde totiž stále ještě krmí média a umělci polis nesmyslnými mýty o zářivé demokracii a úspěšném Západu, Západ a především Spojené státy zápasí podle jeho názoru o každodenní holou existenci. „Rozmáchlá teritoriální politika, podpořená vojenskou a zpravodajskou agendou, umožnila po pádu berlínské zdi Státům stát se jediným světovým hegemonem. Opanovat politicky a později i hospodářsky prostor celého světa a celému světu nejprve dobrovolně a později násilím vnutit svou vizi, jak by svět měl vypadat. Dolar jako hlavní světová měna. Suroviny jsou majetkem a výsostným zájmem Ameriky. Americká demokracie je doporučeným systémem pro celou planetu. Jak to dopadlo, vidíme všichni. Nedopadlo,“ zkonstatoval.

Podle něj Trump nyní donutí americké korporace se vrátit domů. „Nabídne jim nižší daně. A na zboží vyrobené jinde uvalí cla. Nejde o obchodní válku, jde o to, dostat průmysl zpátky do kondice. Jako člověk, který sám stál ve svém životě před bankrotem, má přesně ty potřebné schopnosti, které v tuhle chvíli Amerika potřebuje,“ vnímá to pozitivně Martinek. Trump má podle něj také rozum, nebo štěstí.

„Je to první politik na světě, který globálně ohlašuje a spouští nástup nové vlny. Hlavním tématem nové vlny bude rekonverze a rekonstrukce světa. Cílem je přestavět svět na půdorysu toho starého. Dát staré konstrukci světa nový smysl. Novou funkci,“ uvedl s tím, že Trump dle jeho názoru zruší nesmyslné sankce. 

Zamyslel se i nad tím, co z toho plyne pro nás. „My musíme budovat dálnice také, ale digitální. Je třeba využít potenciálu těch nesmírně chytrých lidí, které máme, aby byli schopni založit a do planetární velikosti dovést vlastní podniky. IT, biotechnologie, nanotechnologie, robotiku,“ poznamenal závěrem s tím, že jsme jiná země než Amerika. „Jsme Česko a naše česká cesta vede přes intelekt, tvořivost, kreativitu a korektní kompatibilitu s celým světem. Tak jako to mají Švýcaři se svými bankami. Švýcar neřeší, odkud jsi. Potřebuješ účet v bance? Není problém. Zařídíme, uděláme, k vaší spokojenosti,“ řekl se slovy, že nová vlna je obrovská, možná největší změna během našeho života. „Stavíme nový svět na starém půdorysu. Tak ať to sviští,“ uzavřel.

Celý příspěvek Davida Martinka:

Krizový manažer pro zchudlou Ameriku

Donald J. Trump vyhrál americké volby a nyní do prakticky prvního globálního prezidenta planety projektují své představy, obavy, naděje nekonečné zástupy lidí.
Ano, máme prvního prezidenta planety. Protože tyhle volby ukázaly, jak je svět ve skutečnosti malý a propojený. A jak lidé hluboce vnímají ohrožení míru. A brzskou a hrozící válku na hranicích s Ruskem.
Trump vyhrál volby proto, protože dal jasně najevo respekt k Putinovi. Pro všechny, kdo ho volili, to byla jasná zpráva. Tenhle chlápek nebude chtít válku. 
Je možná divnej, fanfarón, má hrozný účes, velkopanské chování, nablýskaný pozlacený hotely, ale na tanky kašle. On je obchodník. A byznysmen.
Lidé zvolili dobře. Zatímco v Česku a jinde stále ještě krmí média a umělci polis nesmyslnými mýty o zářivé demokracii a úspěšném Západu, Západ a především Spojené státy zápasí o každodenní holou existenci. Rozmáchlá teritoriální politika, podpořená vojenskou a zpravodajskou agendou umožnila po pádu berlínské zdi Státům stát se jediným světovým hegemonem. Opanovat politicky a později i hospodářsky prostor celého světa a celému světu nejprve dobrovolně a později násilím vnutit svou vizi, jak by svět měl vypadat. Dolar jako hlavní světová měna. Suroviny jsou majetkem a výsostným zájmem Ameriky. Americká demokracie je doporučeným systémem pro celou planetu. Jak to dopadlo, vidíme všichni. Nedopadlo.

Zatímco Amerika investovala nesmírné prostředky do upevňování svého vlivu a strategických pozic pro příští možné rozšiřování, doma začala rychle chátrat. Není divu, každá i menší válčička, natož regulérní válka stojí nepředstavitelné peníze. Státy navíc platí za dovoz surovin, hlavně ropy, astronomické částky (600 miliard dolarů ročně jen za ropu). Díky módě outsourcingu americké podniky takřka vybagrovaly z těla vlastních korporací a firem střední a nižší střední manažerský stav. Úbytek platů, know-how, které tato třída vytváří a opatruje, se krátkodobě projevil v lepších bilancích. Supermanažeři a nejvyšší šéfové korporací si mohli vyúčtovat extrémní bonusy. Ale přesun výrobních a vývojových kapacit na dálný východ se, jak se ukazuje s časovým rozlišením, obrátil proti jejím apologetům. Asijské firmy se vrátily na americký trh a skoupily a skupují oslabené americké značky. Jakoby všichni zapomněli na jednoduché pravidlo, že tam kde je práce, je zároveň i život. 
Navíc, tahle entropie, řízená pouze dravčími zájmy bank, korporací a nenasytných investorů tu či onde vybublá v pořádnou ránu. Jednou je to hypoteční krize, jindy internetová bublina, někdy přepákované deriváty, jindy další kolo ropné války.

Trump tohle ví. Jako správný krizový manažer má plán a rovnou jej srozumitelně komunikuje. Mluví o tom, že donutí americké korporace se vrátit domů. Nabídne jim nižší daně. A na zboží vyrobené jinde uvalí cla. Nejde o obchodní válku, jde o to, dostat průmysl zpátky do kondice. Jako člověk, který sám stál ve svém životě před bankrotem má přesně ty potřebné schopnosti, které v tuhle chvíli Amerika potřebuje.
Trump chce stavět dálnice. Není divu. Americká infrastruktura je zanedbaná. Dálnice, dopravní infrastruktura, vlaky, elektřina, síťová vedení. Ale také nemocnice, školy, veřejné budovy, nádraží a metro. Na stát se v Americe dlouho kašlalo.
Takže přichází nesmírně potřebná změna. 
Navíc Trump má buď rozum, nebo má štěstí. 
Z hlediska ekonomických cyklů je obnova a nástup nové infrastuktury horkým tématem počátku dlouhého cyklu. Trump přichází přesně a v přesný moment.

Je to první politik na světě, který globálně ohlašuje a spouští nástup nové vlny. Hlavním tématem nové vlny bude rekonverze a rekonstrukce světa. Cílem je přestavět svět na půdorysu toho starého. Dát staré konstrukci světa nový smysl. Novou funkci. 
Když tuhle vzletnou formulaci zjednoduším, tak si to představte tak, jako by ve vašem městě někdo dal těm nevzhledným, opuštěným a dysfunkčním barabiznám nový účel. Opatřil je soláry, změnil jejich funkci a smysl, tak, aby nově sloužily novému účelu. 
Netřeba stavět dál do krajiny, netřeba dobývat dalších zemí. Je třeba obnovit města a civilizaci v jejich původních obrysech. Vtipně, moderně, chytře, levně.. možná i krásně.

Vtipné je, že tuto vizi startuje prezident Spojených států. Přesně v tradici Ameriky. Být první na světě a být nejmodernější. A nejlepší. 
Já osobně jim to moc přeji.

Co z toho plyne pro nás?
My jsme dálnice dostavěli. Naše infrastruktura není na tak mizerné úrovni. My musíme budovat dálnice také, ale digitální. Je třeba využít potenciálu těch nesmírně chytrých lidí, které máme, aby byli schopni založit a do planetární velikosti dovést vlastní podniky. IT, biotechnologie, nanotechnologie, robotiku. Výrobu špičkových dopravních prostředků. Jak auta, tak i veřejné dopravní prostředky - letadla, lokomotivy, vlaky, vagóny, tramvaje, busy. Potřebujeme nakopnout přesné strojírenství, postavené na bázi nových materiálových struktur. Kompozity a výrobky z kompozitů. Potřebujeme obnovit potravinářský průmysl a inteligentní systém moderních farem, schopných zásobit obyvatelstvo z vlastních zdrojů. Potřebujeme vlastní farmacii, špičkové lékaře a vlastní věděcký lékařský výzkum.
Je třeba naše lidi s mnoha akademickými tituly odvézt do světa, aby tam zakládali pobočky úspěšných českých firem. Tak jako to dělal Baťa.
Indie, Čína, Vietnam, Indočína, Brazílie, severní Afrika, bývalé státy SNS. A hlavně Rusko.
Nebo na co jich tolik máme? Tolik lidí s akademickými tituly? Aby seděli doma u facebooku a hledali si podřadnou práci přes Jobs?

Jsme jiná země než Amerika. Jsme Česko a naše česká cesta vede přes intelekt, tvořivost, kreativitu a korektní kompaktibilitu s celým světem. Tak jako to mají Švýcaři se svými bankami. Švýcar neřeší, odkud jsi. Potřebuješ účet v bance? Není problém. Zařídíme, uděláme, k vaší spokojenosti.

Trump zruší nesmyslné sankce a v politické rovině naváže vztah s oponujícím Ruskem. Pochopitelně, výměnou za přístup amerických firem na ruské trhy. Ironicky řečeno, nepochybně se nová americká administrativa bude do roztrhání těla bít za to, aby spolu s Američany mohli jít na ruský trh i české firmy :-) 
Pochopitelně nebude. Jako malá zemička budeme na chvostu zájmů. Ale. Naštěstí máme vlastní kartu.
Ještě budeme vděční p. Zemanovi za jeho předvídavou politiku vůči Rusku a našim okolním sousedům.
Někdejší škodiči českého průmyslu zmizí v propadlišti dějin. Po čase si nikdo nevzpomene na jejich jména, články, názory, plamenné výzvy a mávání vlajkami. Zbyde jen díra v bilancích a chybějící zdroje a zisky, které mohli mít naši lidé na výplatní pásce.
Je mi jedno, kolik tím zase naštvu lidí. Tohle je reál a říkají mi to především šéfové firem a zaměstnanci, kteří jsou ve firmách zodpovědní za export. A ostatně, pokud jste šéfem firmy, která usilovala o ruský, nebo jiný východní trh a čtete tohle, váš další telefonát je do Ruska. Situace se zásadně mění. Pracujte, prosím.

Tak a poslední věc.
Trump v jedné ze svých posledních řečí posvětil práci lidí, kteří se posledních několik let snažili rozbít panující mediální diskurz, politickou pseudokorektnost, zamlčování pravdy o fungování nejen americké administrativy. O nesmírně škodlivých jevech v rozbujelé síti různých zpravodajských agentur, pseoudodemokratických institutech, institutech šiřitelů oficiálních pravd, cinknutých médiích a zprofanovaných uměleckých a společenských elit. 
Tohle končí.
Existuje jednoduchý etický princip, který lidé vycítí a chápou. Speciálně Češi, trénovaní od dob protireformace & uplácení populace barokním nádherstvím. Tím je, jestli svou veřejnou službu děláte pro lidi, nebo pro sebe.
Tihle lidé pracovali pro veřejnost. Skrytě, bez nároků, z vlastního, niterného přesvědčení. Trump jejich práci legitimizoval. A to je dobré, překvapivé.

Trump, ale i další podobní politici jsou symptomem společenské proměny. Lidé si v různých časech volí různé lídry. Jsou v danou chvíli velmi potřební a lidé volí dobře.
U nás je to teď Zeman, jinde to byl třeba Mujica. Tak se to naučme respektovat.

Nová vlna je obrovská, možná největší změna během našeho života :-)
Zapojit se může každý.

Stavíme nový svět na starém půdorysu.
Tak ať to sviští.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čemu se smějete? ptal se Xaver. ,,ČT lhala, jako když tiskne", slyšel. Sdělil, co zažívá

12:14 Čemu se smějete? ptal se Xaver. ,,ČT lhala, jako když tiskne", slyšel. Sdělil, co zažívá

Alena Vitásková, která dříve působila jako předsedkyně Energetického regulačního úřadu, byla před ne…