Trump připraven vtrhnout do Íránu. Jeho generál vynesl ortel

10.01.2026 12:35 | Monitoring
autor: Naďa Borská

Bývalý americký generál Jack Keane varoval íránský režim, aby bral hrozby prezidenta Donalda Trumpa „smrtelně vážně“. Stalo se tak v souvislosti s potlačováním probíhajících protirežimních protestů. Podle Keana je režim v Teheránu na svém nejslabším bodě za posledních 45 let, což podtrhuje ekonomická devastace, politická nestabilita a vojenské prohry. Protesty, které vstoupily do druhého týdne, si vyžádaly desítky obětí na životech.

Trump připraven vtrhnout do Íránu. Jeho generál vynesl ortel
Foto: Repro ElizaTino, X
Popisek: Protesty v Íránu

Americký generál ve výslužbě Jack Keane zmínil, že íránský režim nemá žádnou perspektivu politické, ekonomické ani vojenské obnovy. „Politicky nedokáže naplnit sociální, politické ani ekonomické touhy a očekávání lidí. Ekonomicky je na dně a bez jakékoli vyhlídky na zotavení. Vojensky právě prohrál válku, přišel o svou základnu v Sýrii a většina jeho teroristických skupin je de facto zdecimována a téměř zcela vyřazena ze hry,“ řekl Keane.

Tato slabost podle něj vede k nespokojenosti, k narušení důvěry a ke strachu o přežití režimu. Generál varoval, že kdokoli podceňuje Trumpovy výroky, že USA jsou připraveny zasáhnout, pokud Írán bude zabíjet demonstranty, jedná nezodpovědně. Připomněl také zničení íránských jaderných zařízení v roce 2025. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Asi takhle., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse118milda53 , 10.01.2026 17:01:57
Teď si můžete o Rusku říkat co chcete a kdo je agresor.. Doník to předvádí a chce po Rusku aby ukonči válku kterou sami USA pomohli rozpoutat. Vymklo se jím to z ruky protože nepočítali s tím že Rus si nenechá kálet na hlavu a vzal to do vlastních rukou..Tady mu pšenka nepokvete tak holt musí někde jinde na tom kdo je slabí.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Prahu čeká o prázdninách peklo. Kdo můžete, vyhněte se

11:30 Prahu čeká o prázdninách peklo. Kdo můžete, vyhněte se

Letní prázdniny ještě nezačaly, ale doprava v Praze už kolabuje. Rozsáhlé opravy, uzavírky a omezení…