Trump udeřil na Německo kvůli NATO. A spolková ministryně obrany úder vrátila

19.03.2017 21:40

45. prezident USA Donald Trump se během návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové obořil na spolkovou republiku, že dluží Severoatlantické alianci opravdu hodně peněz. Německá ministryně obrany Ursula von der Layen neváhala a vrátila Trumpovi úder. Měl by si prý uvědomit, že počet tanků není všechno.

Trump udeřil na Německo kvůli NATO. A spolková ministryně obrany úder vrátila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

Na společné tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou Trump nikoli poprvé konstatoval, že Spojené státy dosud platily drtivou část výdajů NATO, ale to musí přestat. Ve stejném duchu se později vyjádřil také na sociální síti Twitter. „Budou muset být zaplaceny obrovské sumy peněz, aby byly uhrazeny náklady na silnou a drahou obranu, kterou poskytujeme Německu,“ nebral si servítky šéf Bílého domu.   

Merkelová mu ještě na stejné tiskové konferenci odpověděla, že výdaje na obranu Německo zvýší, ale zvýšení výdajů na obranu samo o sobě ještě všechno nevyřeší. Je třeba mít na paměti, že vyspělé země jako Německo poskytují a budou poskytovat materiální a finanční pomoc do zemí zničených válkou či postižených chudobou katastrofických rozměrů.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen ve vyjádření pro agenturu DPA volila ještě důraznější slovník. „Tanky nejsou všechno,“ vzkázala německá šéfka resortu obrany do Washingtonu. Její vyjádření převzal i server německého bulvárního deníku Bild

Celou zprávu v němčině naleznete zde.

Členka spolkové vlády potvrdila, že Německo chce dosáhnout výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP do poloviny příštího desetiletí. Ale to ještě neznamená, že Německo bude splácet nějaké staré dluhy. Nic takového se podle ministryně v NATO nedělá a nedělalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…