Trump v pasti? Zničení letadla prý ukázalo, jak je na tom proti Íránu

30.03.2026 9:20 | Analýza

USA přes víkend přišly o velice cenný kousek svého vojenského arzenálu, letoun E-3, který slouží jako radar. Jedná se o letadlo, které se už nevyrábí a jeho hodnota byla ve stovkách milionů dolarů. Analytik Simplicius pak podotýká, že Trump už ohledně Íránu nemá moc možností. Zvláště když se do války zapojili spojenci Íránu.

Trump v pasti? Zničení letadla prý ukázalo, jak je na tom proti Íránu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zničené letadlo E-3

Americký prezident Donald Trump se chlubí dalšími zničenými cíli v Íránu, proti kterému vede už měsíc nevyhlášenou válku.

Letadlo, o které USA opravdu nechtěly přijít

Ovšem USA ve válce ztrácejí cennou techniku. Jak potvrdil deník Wall Street Journal a další média, v Saúdské Arábii byl na zemi zasažen americký letoun E-3, který slouží de facto jako létající radar. Kromě E-3 byly zasaženy také tankovací letadla K-135, která jsou taktéž potřeba pro americké údery proti Íránu.

Na význam tohoto zásahu se zaměřil analytik Simplicius. Ten podotýká, že už v roce 1993 stálo letadlo 300 milionů dolarů, takže s inflací se jeho cena dnes pohybuje mezi 600 a 700 miliony dolary. Upozorňuje zejména na přesnost zásahu, tedy že zasažen byl radar na letadle. Podle zpráv dodávají přesné satelitní koordináty pro takové zásahy Íránu Rusové.

Zmíněný letoun E-3 před a po
Zdroj: Substack

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Trump v pasti? , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepohodař , 30.03.2026 9:43:38
Trump je zřejmě na tom daleko hůře, než jenom v pasti. Jeho drzost či hloupost ho pohřbí. Za rok provedl víc zločinů než Biden za pět let. Drzý únos prezidenta Madura a snaha o převrat ve Venezuele. Plánovaný vpád do Grónska, na Kubu, válka proti Íránu a zavedení tak světové krize, která může skončit světovou válkou. On snad má v té hlavě místo mozku kulomet. Kolik lidských životu má za jeden rok vlády? Kde je Milion chvilek, prezident a celá bývala vláda Fialova? Proč neřvou, jak nám hrozí válka od USA a ne od Ruska?

|  20 |  0

Další články z rubriky

Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

18:30 Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

Bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor v podcastu Startitup varoval, že vzt…