Trump vyhraje? Clintonová má plán. Joe Biden vyzván, ať bojuje dál

26.08.2020 9:12

Když před několika týdny Donald Trump v předvolebních průzkumech ztrácel na svého soupeře Joe Bidena, šířily se mezi jeho odpůrci informace, že v listopadu určitě svou porážku neuzná a bude dělat obstrukce. Český Respekt k tomu tehdy napsal, že „Spojené státy ta nejtěžší kapitola s Donaldem Trumpem teprve čeká“. Teď ale ti samí lidé začali nabádat Bidena, aby on porážku hned o volební noci neuznával. A to za žádných okolností.

Trump vyhraje? Clintonová má plán. Joe Biden vyzván, ať bojuje dál
Foto: repro Youtube
Popisek: Joe Biden - kandidát na prezidenta USA za Demokraty

V úterý mu takovou radu přímo dala Hillary Clintonová, prezidentská kandidátka Demokratické strany v minulých volbách.

Vzhledem k pandemii se očekává výrazně větší množství hlasů, zaslaných korespondenčně. Když Donald Trump v červenci vyjádřil obavy, že tím bude ovlivněna regulérnost voleb, strhl se křik, že odmítá uznat vůli amerických voličů.

V českém prostředí v časopise Respekt napsal autor Jiří Sobota že Trump se na eventuální zpochybnění letošních prezidentských voleb připravuje již dlouho. „Prezident tak systematicky své voliče a Spojené státy obecně připravuje na to, že nemusí být vůbec ochoten výsledek listopadového hlasování uznat,“ obával se redaktor Respektu.

V srpnu se však podle některých průzkumů rozdíl mezi Bidenem a Trumpem výrazně snížil. A na straně kandidáta demokratů začaly zaznívat názory, že by se zpochybnění férovosti poštovního hlasování mohlo hodit i jemu.

Vše vyvrcholilo, když v úterý Hillary Clintonová, bývalá první dáma a ministryně zahraničí, která se v roce 2016 neúspěšně pokoušela završit kariéru vlastním mandátem v Bílém domě, hovořila pro televizní pořad The Circus.

Obrátila se přímo k Joe Bidenovi a nabádala ho, aby za žádných okolností neuznával svou porážku hned o volební noci. V USA je přitom tradicí, že ve chvíli, kdy počet volitelů pro jednoho z kandidátů přesáhne potřebné kvorum, kandidát druhé strany mu zatelefonuje s gratulací a následně ve veřejném vystoupení uzná jeho vítězství.

PODROBNOSTI V ANGLIČTINĚ ZDE

Tentokrát to podle Clintonové Biden udělat naopak nesmí. „Joe Biden by neměl připustit porážku za žádných okolností, protože myslím, že se to ještě protáhne“.

Argumentuje tím, že sčítání korespondenčních hlasů je pomalejší, navíc v řadě států, kde se tradičně volby rozhodují (jako je Ohio nebo Severní Karolína), volební pravidla umožňují započítat korespondenční hlasy, které dojdou až po uzavření volebních místností, ale budou mít na obálce poštovní razítko volebního dne.

To podle Clintonové představuje výhodu pro Trumpa, a proto by kandidát Demokratů za žádnou cenu neměl uznávat porážku hned v noci 3. listopadu.

„Věřím, že nakonec vyhrajeme, pokud jim nedáme ani centimetr. A pokud budeme stejně soustředění a vytrvalí jako oni,“ uvedla dále neúspěšná kandidátka z roku 2016. V rozhovoru ještě vyjádřila názor, že jedinou cestou, jakou Donald Trump může prezidentský úřad obhájit, je „zmaření voleb nebo zastrašování občanů“.

Sama Clintonová před čtyřmi lety o volební noci Trumpovo vítězství uznala, i když to podle knihy Zdrcená: Uvnitř zoufalé kampaně Hillary Clintonové původně neměla v úmyslu.

Podle vzpomínek pamětníků ze štábu Clintonová s příchodem negativních výsledků sprostě nadávala a vyhrožovala každému, kdo jí přišel pod ruku. Pak si začala pohrávat s myšlenkou, že porážku neuzná a bude chtít v klíčových státech volební výsledky přepočítat.

S tímto nápadem zatelefonovala stále ještě úřadujícímu prezidentu Baracku Obamovi, který ji ale hodně rychle vrátil do reality. Upozornil ji, že tím způsobí jen další zmatky. „Ano, pane prezidente,“ hlesla prý kandidátka a upadla do letargie, zatímco roli sprostého a agresivního převzal její manžel Bill.

Po nějaké době se Clintonová měla vzchopit do té míry, že štěkla po svých podřízených „podejte mi ten telefon“ a vytočila číslo Donalda Trumpa. Po navázání spojení měla pronést maximálně stručně: „Gratuluji, Donalde. Budu podporovat úspěch země, a to znamená, že i váš úspěch jako prezidenta.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…