Trumpovi je NATO pěkně protivné, píše Jan Macháček

17.02.2017 8:36

V komentáři pro Lidové noviny Jan Macháček uznává, že Trump láskou k NATO právě neoplývá. To však ještě neznamená, že nebude ctít dohody s evropskými partnery. Evropané by se však měli probudit a také si plnit své povinnosti. A pokud se Američané opravdu od Evropy odkloní, možná je načase, abychom na starém kontinentu začali budovat vlastní jaderný deštník. Třeba pod vedením Německa.

Trumpovi je NATO pěkně protivné, píše Jan Macháček
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump

„Nechci hájit Donalda Trumpa a zdá se mi, že je vcelku patrné, že je mu NATO protivné. Podporu pro NATO cedí mezi zuby, kývne sotva hlavou, je zjevné, že se k tomu musel nechat přesvědčit a že se mu to vlastně říkat nechce. Na druhou stranu, Trump skládal prezidentskou přísahu na Bibli a na americkou ústavu, takže de facto přísahal věrnost hodnotám západní civilizace, vládě práva apod. Nezdá se mi, že by o svatém významu NATO tolik řečnil třeba Barack Obama,“ napsal Jan Macháček.

Pokud Evropané připomínají, že Američané podepsali smlouvu, ve které se zavázali ke společné obraně, neměli by zapomínat, že se i evropské státy zavázaly platit 2 procenta svého HDP na obranu. Tento závazek však plní jen zlomek členů Aliance. Česko platí přibližně polovinu. Divíte se americkým voličům, že se jim nechce doplácet na Evropany? Macháček se nediví.

Jestliže Američany skutečně přestane bavit neustále doplácet na Evropany, možná je načase, aby se Evropané začali víc starat sami o sebe. Vyzývá k tomu např. komentář v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, v němž zazněla myšlenka, že by Německo mohlo vybudovat svou vlastní jadernou ochranu.

Macháček v této souvislosti připomíná, že po katastrofě v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě se Německo začalo od jádra odvracet. Místo toho chce získávat energii třeba z větru. Z větru však jaderný deštník nevybudujete. Nabízí se tedy otázka, zda se v Německu neobrací karta a jádro nedostane znovu zelenou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

9:45 Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

Fyzickým střetem s nepřizpůsobivým občanem začal v Plzni mítink SPD. A jakoby symbolicky byl zakonče…