Trumpův šéf spravedlnosti poděkoval Pelikánovi za vydání Nikulina

10.04.2018 12:16

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions v pondělí telefonicky poděkoval svému českému protějšku Robertu Pelikánovi (ANO) za to, že rozhodl o vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Trumpův šéf spravedlnosti poděkoval Pelikánovi za vydání Nikulina
Foto: Israel National News
Popisek: Vlajky USA a Ruské federace

O Nikulinovo vydání usilovalo i Rusko, po Pelikánově rozhodnutí ale Nikulin koncem března odletěl do USA, kde čelí obvinění z útoků na sociální sítě.

Oba ministři během pondělního telefonátu podle Schejbalové mluvili právě o potřebě společného boje proti kyberzločinu a shodli se na tom, že počítačové útoky nesmí být tolerovány. „Americký ministr Jeff Sessions již dříve uvedl, že počítačové pirátství není jen zločin, nýbrž přímé ohrožení bezpečnosti a soukromí občanů,“ připomněla mluvčí.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Rusko požadovalo Nikulinovo vydání kvůli dřívější internetové krádeži. Podle Pelikána byla ale americká žádost o vydání Nikulina důvodnější.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Již dříve za rozhodnutí ohledně Nikulina ocenil českou vládu předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Naopak ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad jeho vydáním do USA pobouření. Česko se podle něj při rozhodování „neřídilo právními normami, nýbrž snahou znovu demonstrovat spojeneckou loajalitu, povýšenou v poslední době na úroveň absolutní priority“.

Pelikánovo rozhodnutí o vydání Nikulina do USA kritizoval i prezident Miloš Zeman, který ministra předtím žádal, aby ho vydal do Ruska. Podle Zemana může vydání Nikulina posloužit k vnitropolitickému boji v USA a Česko by se do takového boje nemělo zapojovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …