Pravidla pro nošení roušek se opět mají zostřit, už nemají stačit ty látkové, ale všichni, včetně dětí, mají nosit roušky chirurgické. V obchodech, provozovnách služeb, na zastávkách a v hromadné dopravě pak mají být povinné buď respirátory nebo dvě chirurgické roušky. Povinné budou také ve zdravotnických zařízeních, kde se poskytuje ambulantní péče, nebo pro zaměstnance v pobytových zařízeních sociálních služeb.
Ovšem na nové nařízení už zazněla kritika z odborných kruhů, například od Jakuba Ondráčka z Ústavu chemických procesů AV ČR. K povinnosti nosit respirátor se vyjadřoval ve Studiu ČT24.
Dle něho opatření nedává smysl, pokud má zabránit komunitnímu šíření. „Účinnost doma šitých roušek vůči částicím, které produkujeme sami, které jsou poměrně velké, není o moc horší pro takhle velké částice než respirátorů typu FFP2. Samozřejmě, pokud bychom se chtěli chránit sami, tak účinnost bude o něco větší pouze za předpokladu, že respirátor bude dokonale utěsněný na obličeji nositele. Jinak účinnost proklamovaných 94 procent nemusí platit a může být i o několik desítek nižší,“ řekl a dodal, že v tom valný význam nevidí. A dvě lékařské roušky na sobě už podle něj nedávají smysl vůbec. U nanoroušek kritizoval, že se vůbec neřeší, jakou by měly mít účinnost nebo dýchací odpor.
Podle Ondráčka je účinnost opravdu otázka u každé roušky a respirátoru vzhledem k tomu, jak člověku „sedí“ na obličeji. A doplnil, že účinnost respirátorů, která je uváděna jako 94 a 95% (u různých typů), byla testována u aerosolu s jinou velikostí částic, než je u viru covid-19. „I tato hodnota může být ve výsledku poměrně zavádějící,“ řekl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas